11 września 2022

Wybory w Szwecji. Kandyduje 93 Polaków, głównie z list opozycyjnych dla ekipy rządzącej

(pixabay.com)

W niedzielnych wyborach do szwedzkiego parlamentu, władz regionów oraz gminnych kandyduje 93 Polaków lub osób pochodzenia polskiego. Najwięcej polskich nazwisk znaleźć można na listach partii „prawicowych”, które są w opozycji wobec rządów socjaldemokratów.

Z analizy wychodzącej w Sztokholmie polonijnej „Nowej Gazety Polskiej” wynika, że z przeciwnej imigrantom partii Szwedzcy Demokraci kandydują 24 osoby, a z liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej 21 osób. Trzecim ugrupowaniem z największą liczbą Polaków, 11 osób, jest Partia Robotnicza – Socjaldemokraci. Czwartą listą, z 10 kandydatami, Chrześcijańscy Demokraci.

Z biernego prawa wyborczego korzystają Polacy w różnym wieku. Najmłodszą kandydatką jest startująca do rady gminy w Ovanaker w środkowej Szwecji 18-letnia Oliwia Kowal (Partia Robotnicza – Socjaldemokraci), a najstarszą 76-letnia Anna Myszka Gustafsson (Partia Ochrony Środowiska – Zieloni) z Helsingborga.

Wesprzyj nas już teraz!

Polskiego pochodzenia jest kandydująca do parlamentu z list Liberałów w Sztokholmie szwedzka celebrytka, wokalistka działającego w latach 90. zespołu Army of Lovers, Dominika Peczynski. W ostatnich latach znana była jednak głównie jako żona Andersa Borga, ministra finansów w latach 2006-2014.

Polacy odnoszą sukces w szwedzkiej polityce. W tej kadencji parlamentu zasiadały trzy posłanki z polskimi korzeniami: Paulina Bieler (Szwedzcy Demokraci), Marta Obminska (Umiarkowana Partia Koalicyjna) oraz Anna Sibinska (Partia Ochrony Środowiska – Zieloni). Dwie pierwsze zrezygnowały z mandatów w trakcie kadencji, Obminska kandyduje jedynie do rady miasta Uppsala.

W tych wyborach parlamentarnych związana z Goeteborgiem Sibinska nie stara się o reelekcję, ale nie wyklucza powrotu do polityki. „Po 20 latach, zajmując różne pozycje w partii, postanowiłam zrobić sobie przerwę. Moje ugrupowanie chciało, aby dalej kandydowała, ale ja uważam, że warto odsunąć się na bok, aby mieć czas na refleksję” – stwierdziła Sibinska.

W radzie regionu Sztokholm w tej kadencji zasiadało dwoje radnych urodzonych w Polsce, oboje reprezentowali Szwedzkich Demokratów. Ponownie kandyduje z tej partii Msciwoj Swigon.

Polacy mieszkający w Szwecji, których według szacunków jest w tym kraju ok. 100 tys., mogą głosować na szczeblu lokalnym i regionalnym, w wyborach do parlamentu, jedynie posiadający szwedzkie obywatelstwo.

Źródło: Daniel Zyśk (PAP)

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram