Berlin przeznaczy ponad miliard euro na dodatkowe zadośćuczynienia obywatelom państwa Izrael, którzy przeżyli Holokaust. Jak wyjaśniał kanclerz Olaf Scholz, wypłata reparacji wciąż żyjącym ofiarom to „historyczna odpowiedzialność” kraju.
Według rządowych statystyk w państwie Izrael wciąż mieszka ok. 160 tys. ocalałych. Kwota, na którą obustronnie zgodziły się władze niemieckie i Tel- Awiw -1, 2 mld euro- będzie wypłacana transzami w wysokości 58 milionów euro miesięcznie. Ma to pozwolić na przekazanie ofiarom ok. 350 euro na osobę każdego miesiąca.
Zadowolenia z osiągniętego przez rządy obu państw konsensusu nie kryje Meraw Kohen, izraelska minister ds. równości społecznej. – To historyczne porozumienie – komentowała wypracowaną ugodę.
Wesprzyj nas już teraz!
Na tym jednak nie koniec. Gabinet Olafa Scholza zdecydował się również na wypłaty odszkodowań 8, 5 tys. Ukraińców, którzy również uszli z życiem z niemieckiej planowej zbrodni. Na zadośćuczynienia obywatelom zaatakowanego przez Rosję państwa Berlin przeznaczy 12 milionów euro.
Odnosząc się do sprawy reparacji, kanclerz zadeklarował, że to nie koniec wysiłków jego kraju w tym zakresie. Jak podkreślał Olaf Scholz, władze rozważą kolejne możliwości wsparcia ocalałych. – Pod tym względem nie będziemy sobie nic ułatwiać – obiecywał szef zaodrzańskiego rządu.
Niemieckie rozliczanie się z historią nie dotyczy Polski. Berlin orzekł, że za zniszczenia wojenne naszego państwa i zbrodnie okupacji podczas II WŚ nie zamierza zapłacić, a sprawa jest już rozwiązana na podstawie decyzji komunistycznego rządu. Tymczasem opublikowany 1 września br. na Zamku Królewskim raport o stratach wojennych szacuje wartość szkód, dokonanych przez przodków dzisiejszych Niemców, na 6 bln 220 mld 609 mln zł.
Źródło: dorzeczy.pl
FA