22 września 2022

„Szokujące wersety Ewangelii”. Ks. prof. Staniek komentuje „trudne” słowa Pana Jezusa

Nakładem wydawnictwa Rafael ukazała się książka ks. prof. Edwarda Stańka pt. „Szokujące wersety Ewangelii. Jezu, jak mogłeś to powiedzieć…”. 144-stronicowa i bogato ilustrowana praca zawiera komentarze małopolskiego profesora do pozornie trudnych do przyjęcia słów naszego Pana.

Ksiądz profesor wychodzi w swojej pracy od współczesnego kryzysu w samym Kościele, który przejawia się między innymi próbą „ocenzurowania” Pana Jezusa tak, by Jego nauczanie dało się jakoś pogodzić z nowoczesnymi „sposobami życia”, niekoniecznie moralnymi.

„Jesteśmy świadkami mocnego uderzenia w Ewangelię i Kościół, który ją głosi. Więcej się mówi o uderzeniach w instytucję Kościoła, natomiast także na wielką skalę w samym Kościele jest zakrojona akcja zmienienia i wymazywania wielu wersetów Ewangelii jako przestarzałych” – pisze ks. prof. Edward Staniek.

Wesprzyj nas już teraz!

„Dwadzieścia wieków Kościół głosił światu Ewangelię, oczekując, że ludzie dobrej woli wybiorą ją na koncepcję swego życia. Zawsze, w każdym pokoleniu robili to święci. Dziś świat postanowił wtopić Ewangelię w swoje tryby planowania, działania, mówienia i myślenia. Współczesne światopoglądy i koncepcje organizowania nowego świata jasno sygnalizują, że dla nich Ewangelia jest niewygodna. Nawet w Kościele instytucjonalnym wiele wypowiedzi Jezusa i ewangelistów jest przemilczanych” – dodaje.

Jest tak rzeczywiście. W wielu kościołach parafialnych niedzielne kazania głoszone przez kapłanów są sztucznie ułagodzone. Jeżeli tylko w Ewangelii pojawia się coś, co mogłoby uderzyć w dobre samopoczucie wiernych, a może i samego kaznodziei, jest to omijane. Słyszymy w homiliach niemal wyłącznie o Bożej miłości, o konieczności miłowania bliźniego, często padają nawet jakieś porady psychologiczne, rodem z kursów budowania „dobrego życia”. O tym, co wynika konkretnie z miłości Boga i miłości bliźniego słyszymy już rzadziej – bo to wymagałoby przypomnienia również o Bożej sprawiedliwości. O tym, że każdy wierny stoi przed koniecznością dokonania dramatycznego wyboru: niebo albo piekło, zbawienie albo wieczne porzucenie Boga. Zdawałoby się, o tym powinien mówić Kościół.

A jednak nie mówi – i ksiądz profesor Staniek chce najwyraźniej zmienić to swoją książką. „Jezus oczekuje przyjęcia całym sercem Jego Ewangelii, a jest to zrozumiałe, jeśli się wie, że Ewangelia to Miłość Boga z całego serca, z całej duszy, z całego umysłu i ze wszystkich sił” – pisze. „Ta refleksja łączy się z coraz jaśniejszym dostrzeganiem mechanizmów świata, w jakim żyjemy, a dla którego Ewangelia jest niewygodna” – wskazuje Autor.

Uczony kapłan wybrał na przedmiot swoich rozważań wybrane wersety Ewangelii według św. Łukasza. Jak tłumaczy, Łukasz pisał Ewangelię dla pogan chcących przyjąć chrzest święty i wejść do Kościoła Chrystusowego. Dzisiaj jesteśmy często w ich sytuacji. Owszem, w większości jesteśmy już ochrzczeni, ba, poddani wieloletniej katechizacji w szkole, bierzmowani, chodzimy co niedzielę do kościoła… Niestety, ze względu na upadłą ludzką naturę nader często poddajemy się wpływowi świeckiej i pod wieloma względami antykatolickiej kultury, która stopniowo przekształca nas z chrześcijan w wyznawców ducha czasu. Komentarz ks. Edwarda Stańka może być poręcznym instrumentem przerywania tego procesu zeświecczenia.

„Decyzja wyboru Chrystusa powinna być bezkompromisowa”, pisze w jednym z komentarzy Autor.  Zwrócenie uwagi na „trudne” passusy Ewangelii zmusza nas do krytycznej refleksji, stawia nas w sytuacji konieczności podjęcia radykalnych decyzji: czyi chcę być – Chrystusa czy Beliala? Świat roztacza nam jeszcze trzecią drogę, dla wielu najbardziej ponętną, szarą i mglistą, drogę kompromisu, która wydaje się najwygodniejsza… Komentarze księdza profesora pokazują, że ta droga jest ułudą; ostatecznie kończy się, łączy się w pewnym momencie ze ścieżką szatana.

Praca ks. prof. Edwarda Stańka może stać się znakomitą pomocą zarówno dla wiernych pragnących żyć w zgodzie z zasadami Ewangelii, jak i dla tych, którzy pełnią w Kościele posługę nauczania: homiletów, katechetów, teologów. Warto ją czytać i z niej korzystać, poznając Ewangelię całą, bez ograniczania się do tego, co nam pasuje. „Decyzja wyboru Chrystusa powinna być bezkompromisowa”…

Paweł Chmielewski

 

Ks. Edward Staniek, Szokujące wersety Ewangelii. Jezu, jak mogłeś to powiedzieć…, wyd. Rafael 2022, s. 144.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 876 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram