Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że ukaranie Doroty „Dody” Rabczewskiej za obrazę uczuć religijnych, stanowiło naruszenie jej wolności słowa. Zgodnie z wyrokiem ETPC, Polska musi wypłacić piosenkarce 10 tys. euro zadośćuczynienia. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do polskich władz, w której apeluje o odwołanie się od orzeczenia.
Wyrok dotyczy słów piosenkarki z 2009 r. W jednym z wywiadów stwierdziła ona, że Biblię „spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła”. W 2012 r. Dorota Rabczewska została skazana na 5 tys. zł grzywny. W ostatnich dniach Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że wyrok ten naruszył prawo piosenkarki do wolności słowa i nakazał Polsce wypłatę 10 tys. euro zadośćuczynienia.
Wesprzyj nas już teraz!
Ordo Iuris apeluje do Ministra Spraw Zagranicznych i Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw Postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka o odwołanie się od wyroku ETPC. Instytut wskazuje, że polskie organy mają możliwość przekazania sprawy do Wielkiej Izby Trybunału w celu jej ponownego rozpatrzenia.
Autorzy petycji podkreślają, że w ostatnim czasie na całym świecie wzmaga się liczba ataków na chrześcijan i miejsca kultu. W związku z tym, istotne jest, aby polskie prawo skutecznie chroniło prawa ludzi wierzących, zagwarantowane w Konstytucji i Kodeksie karnym. Tej potrzebie odpowiada wyrok z 2012 r. skazujący „Dodę”, który został jednak podważony przez ETPC.
Instytut zaznacza, że orzeczenie to stoi w sprzeczności z dotychczasową linią orzeczniczą Trybunału. ETPC utrzymywał bowiem do tej pory, że wolność słowa nie obejmuje prawa do bezproduktywnie obraźliwych wypowiedzi pod adresem obiektów kultu religijnego tzn. pogardliwych, bezwartościowych dla debaty publicznej, mających na celu wyłącznie upokorzenie osób wierzących. Przykładem jest wyrok z 2019 r. przeciwko Austrii, która dotyczyła prawicowej działaczki ukaranej grzywną w wysokości 480 euro za wypowiedź zarzucającą Mahometowi skłonności pedofilskie, z uwagi na zawarcie małżeństwa z 6-latką. Trybunał uznał, że wypowiedź stanowiła „podłe pogwałcenie ducha tolerancji”.
Petycję można podpisywać na stronie bronmychrzescijan.pl
Ordo Iuris