Dokładnie 38 lat minie 19 października od morderstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji w stolicy przewidziano liczne wydarzenia przypominające sylwetkę zamęczonego przez komunistyczne służby kapłana. Liturgiczne obchody będą miały miejsce w dniu wspomnienia liturgicznego w stołecznym kościele pw. św. Stanisława Kostki.
Przed religijnymi uroczystościami przewidziano także szereg innych inicjatyw. Na 16 października w parafii, w której do swojej śmierci posługiwał błogosławiony zaplanowano pokaz spektaklu „Pokonać Piekło” w wykonaniu teatru „ Nie teraz”, prowadzonego przez Tomasza Antoniego Żaka.
– Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. Stanisława Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka, ukazuje mistyczną rozmowę bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Andrzeja Boboli – czytamy w komunikacie przekazanym w czwartek PAP.
Wesprzyj nas już teraz!
Z kolei dwa dni później, 18 października w tym samym budynku odbędzie się „Wieczór świadków”, czyli spotkanie ze świadkami życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Centralnym punktem obchodów będzie msza św. rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika, która zostanie odprawiona 19 października o godzinie 18.00 w żoliborskim kościele. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ „Solidarność”, członkowie służb mundurowych, pracownicy instytucji publicznych a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego.
„Obchody zakończą się 30 października Pieśniami wiary i wolności, czyli wspólnym wykonaniem pieśni śpiewanych w czasie mszy za ojczyznę odprawianych przez księdza Popiełuszkę” poinformowali inicjatorzy obchodów.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.
W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.
W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas drogi powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.
Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.
(PAP)/ oprac. FA