„Narzucanie kobietom wyboru w kwestiach, które należą do ich najbardziej intymnej sfery, grozi naruszeniem ich integralności cielesnej i innej, jako osób” – przekonuje profesor Roberto Dell’Oro, który jest obecnie członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Życia; instytucji powołanej specjalnie do obrony nauczania Kościoła w kwestiach dotyczących prawa do życia.
Dell’Oro wykłada teologię moralną i prowadzi katedrę bioetyki na jezuickim Loyola Marymount University w Los Angeles. W wykładzie z 12 października, skrytykował decyzję Sądu Najwyższego USA, obalającą precedens aborcyjny Roe vs. Wade. Przedstawił orzeczenie jako niesprawiedliwie naruszające wolność osobistą, autonomię, integralność cielesną i sprawczość moralną kobiet.
„W potencjalnym konflikcie pomiędzy domaganiem się autonomii a prawem państwa do decydowania o przyszłości jej ciąży, decyzja Dobbs opowiada się po drugiej stronie w stosunku do tego pierwszego, odrzucając jakąkolwiek przestrzeń „wolności osobistej” dla kobiet. Nawet w przypadku gwałtu czy kazirodztwa” – przekonywał profesor.
Wesprzyj nas już teraz!
„Narzucanie kobietom wyboru kwestii, które należą do ich najbardziej intymnej sfery, grozi naruszeniem ich integralności, cielesnej i innej jako osób” – kontynuował.
Pomimo stwierdzenia, że popiera ograniczenie aborcji w pierwszym trymestrze, Dell’Oro zrównał decyzję Dobbs w obronie życia – która jedynie deklarowała, że nie ma federalnego „prawa” do aborcji i zezwalała stanom na uchwalanie własnych przepisów ograniczających aborcję – z nietolerancją bliską reżimom totalitarnym.
Jego zdaniem, poparcie dla aborcji jest niezbędną częścią „pluralizmu perspektyw moralnych” w wolnym i demokratycznym społeczeństwie, a orzeczenie SN podważa ten wymiar społeczeństwa demokratycznego. „W sprawach życia osobistego demokracja różni się od reżimu totalitarnego, ponieważ maksymalizuje, a nie ogranicza, przestrzeń wolności osobistej dla wszystkich obywateli, w tym kobiet” – przekonuje.
Co więcej, Dell’Oro bronił pozostawienia dostępu do aborcji posługując się zdumiewającą argumentacją. Taki zakaz, w jego opinii zabiera „przestrzeń niezbędną dla wolności kobiet”, ograniczając ich „pełne demokratyczne uczestnictwo”. Kontynuując temat w wywiadzie z Catholic News Agency 19 pażdziernika, moralista i bioetyk przekonywał, że całkowity zakaz aborcji uniemożliwia kobietom „działalnie moralne” w odniesieniu do swojej ciąży.
„Możesz pójść na całość dla ochrony bezbronnych od momentu poczęcia, ale to oznacza, że wymazujesz kobiecą sprawczość” – podkreślił. Jednocześnie ponownie porównał ograniczenie aborcyjnego procederu do praktyk totalitarnych.
„W przeciwnym razie, alternatywą pozostaje społeczeństwo totalitarnego państwa teokratycznego. Jeśli chcesz, aby demokratyczne społeczeństwo przekształciło się w Iran, w porządku. Ale w następstwie prowadzi to do pogrzebania moralności i legalności” – dodał.
W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, abp. Vincenzo Paglia. Pytany we włoskiej telewizji o przyszłość ustawy legalizującej we Włoszech aborcję stwierdził, że stanowi ona „fundament życia społecznego” i „absolutnie” nie należy debatować o jej zniesieniu.
Co więcej, wśród ostatnich nominacji do watykańskiej instytucji znalazła się prof. Marianna Mazzucato, ateistka, zwolenniczka aborcji, ekonomistka i speaker Światowego Forum Ekonomicznego. 26 czerwca, 2 dni po unieważnieniu przez amerykański Sąd Najwyższy precedensu Roe vs. Wade, zmuszającego wszystkie stany do akceptacji aborcji, Mazzucato udostępniła na swoim profilu komentarz lewicowej dziennikarki, która obrażała chrześcijan i krytykowała decyzję sędziów.
Źródło: lifesitenews.com / własne PCh24.pl
PR
Abp Paglia: „Aborcja to fundament, nie ma dyskusji”. Abp Viganò: „Wilku w owczej skórze!”