Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Georg Bätzing, jest wdzięczny Sekretariatowi Synodu za nowy dokument na temat synodalności. Jak podkreśla, pismo jest dla Niemców zachętą, by prowadzić dialog z Kościołem w innych krajach. W watykańskim dokumencie pojawiają się postulaty zmian, które wcześniej proponowali Niemcy: diakonat i głoszenie kazań dla kobiet, nowe podejście do LGBTQ+, władza w Kościele w rękach świeckich.
O treści watykańskiego dokumentu synodalnego, który ma być podstawą dyskusji na płaszczyźnie kontynentalnej, portal PCh24.pl pisał TUTAJ.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, jest za to pismo wdzięczny.
– Zaledwie po jednym roku ten Proces Synodalny wytworzył dynamikę, która doprowadziła do nowego rozumienia godności wszystkich ochrzczonych, do szerszej współodpowiedzialności wiernych za misję w Kościele i do jaśniejszej percepcji wyzwań, z którymi się zmagamy w Kościele na świecie. W ten sposób Proces Synodalny już zmienił Kościół – powiedział bp Georg Bätzing.
Wesprzyj nas już teraz!
Według bp. Bätzinga, który kieruje w Niemczech Drogą Synodalną, dokument Watykanu „jasno dowodzi, że droga synodalna Kościoła w Niemczech powinna być rozumiana jako część dynamiki synodalnej, która objęła cały Kościół”. – Tematy, którymi zajmujemy się w czterech forach i na zgromadzeniach synodalnych, to tematy dyskutowane również w innych częściach Kościoła – powiedział.
Zdaniem hierarchy dokument może być odczytywany jako zachęta dla Kościoła w Niemczech by prowadzić jeszcze silniejszy dialog z innymi Kościołami lokalnymi. Jest to zaproszenie do tego, by słuchać się nawzajem we wspólnej podróży synodalnej w jej kolejnych etapach.
Źródło: pillarcatholic.com
Pach