„Wielka sztuka, ta największa sztuka, rodzi się w zetknięcia Absolutu i pamięci. Z zapamiętanych epifanii”. To leżące u podstaw projektu pt. „Namalować katolicyzm od nowa” przekonanie jego pomysłodawcy, Dariusza Karłowicza, zaowocowało serią przedstawień Jezusa Miłosiernego namalowanych przez zaproszonych do tego przedsięwzięcia artystów. Efekt wielomiesięcznych prac malarzy będzie można zobaczyć podczas zorganizowanego w krużgankach klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie wernisażu, który odbędzie się w dniu 9 listopada (środa) o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Ideą przyświecającą uczestniczącym w projekcie pt. „Namalować katolicyzm od nowa” artystom było pragnienie opowiedzenia prawd wiary językiem współczesnej sztuki. Od tego, zdaniem inicjatorów, zależy rozumienie wiary i liturgii. „Jeśli religia nie przemówi do współczesności w jej języku, młodzi ludzie będą od niej odcięci, pozbawieni tego doświadczenia” – mówił na warszawskim spotkaniu z księżmi pomysłodawca projektu, Dariusz Karłowicz.
Przed przystąpieniem do prac biorący udział w tym wydarzeniu malarze, których do współpracy zaprosiły dwie instytucje – Instytut Kultury św. Jana Pawła II z papieskiego uniwersytetu Angelicum oraz Fundacja Świętego Mikołaja, uczestniczyli w warsztatach mających na celu merytoryczne przygotowanie twórców do tego przedsięwzięcia. Pod kierunkiem teologów i historyków sztuki analizowali oni fragmenty Dzienniczka św. Faustyny odnoszące się do wizerunku Jezusa Miłosiernego.
Wesprzyj nas już teraz!
Rezultatem interpretacji motywu Bożego Miłosierdzia są przygotowane w ramach projektu obrazy 10 polskich artystów, wśród których znaleźli się: Jarosław Modzelewski, Ignacy Czwartos, Wincenty Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos OP, Krzysztof Klimek, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz i Artur Wąsowski. Przedstawienia Jezusa Miłosiernego będzie można zobaczyć podczas zorganizowanego w dniu 9 listopada (środa) o godz. 18:00 w krużgankach klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie wernisażu.
Dzień później, 10 listopada (czwartek) dla zainteresowanych tym tematem przygotowana została konferencja, w trakcie której o kondycji i wyzwaniach stojących przed sztuką sakralną dyskutować będą wybitni znawcy sztuki współczesnej, teolodzy i artyści.
Zachętą do udziału w tych wydarzeniach niech będą słowa ks. bp Jacka Grzybowskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej:
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony różnorodnością przedstawień Jezusa Miłosiernego, jakie zobaczyłem na obrazach przygotowanych przez zaproszonych do tego przedsięwzięcia malarzy. Widziałem te obrazy po raz pierwszy. Przygotowano je w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa” i przyznaję, że jest w nich obecna niezwykła ekspresja i pomysł – często zaskakujący, ale zawsze oryginalny. To było piękne i poruszające doświadczenie. Kiedy oglądałem wyniki malarskiego trudu zadałem sobie pytanie: jak nowe formy artystycznej interpretacji motywu Jezusa Miłosiernego malowanego wedle wskazań z „Dzienniczka” św. s. Faustyny, zostaną przyjęte przez wierzących? Wszyscy, a szczególnie starsi, jesteśmy przecież przyzwyczajeni do tradycyjnych przedstawień i doskonale nam już znanych wizji Chrystusa z obrazu „Jezu, ufam Tobie”. W czasie pokazywania obrazów zrozumiałem, że ponowne odczytanie tego motywu może trafić do wielu ludzi, szczególnie młodych, których w mniejszym stopniu dotyka artystyczny schematyzm i którzy mają świeże spojrzenie zarówno na wiarę jak i na sztukę. Bardzo się ciszę, że znaleźli się tak poważni i utalentowani artyści, którzy odważyli się podjąć to wyzwanie. Jestem im bardzo wdzięczny, bo owoc ich pracy jest naprawdę inspirujący i piękny.
Wernisaż „Obrazy Jezusa Miłosiernego według wizji s. Faustyny”
9 listopada (środa) godz. 18:00
Krużganki Klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie, ul. Stolarska 12
Wstęp wolny!
Konferencja o sztuce sakralnej „Namalować katolicyzm od nowa”
10 listopada (czwartek) godz. 10:00-14:00
Krużganki Klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie, ul. Stolarska 12
Wstęp wolny!
Plan konferencji:
➤ 10:00 – Otwarcie konferencji (Dariusz Karłowicz)
➤ 10:30 – Panel I „Namalować katolicyzm od nowa”
Uczestnicy: bp prof. Jacek Grzybowski, Łukasz Miśko OP, Jarosław Modzelewski, Izabela Rutkowska, Beata Stankiewicz
➤ 11:30 – Dyskusja z udziałem publiczności
➤ 12:00 – Przerwa kawowa
➤ 12:15 – Panel II „Wyzwania współczesnej sztuki sakralnej”
Uczestnicy: Karolina Staszak, Andrzej Szczerski, Marta Tarabuła, Dariusz Karłowicz
➤ 13:15 – Dyskusja z udziałem publiczności
➤ 14:00 – Zakończenie konferencji
Organizatorzy: Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie, Fundacja Świętego Mikołaja i redakcja Teologii Politycznej
ANP
Źródło: teologiapolityczna.pl; LetsPaintCatholicismAgain.com; facebook