14 listopada 2022

Pożar w archiwum miasta Krakowa spowodowany umyślnie? Jest opinia biegłych

(fot. Piotr Guzik / Forum)

Prokuratura otrzymała opinię zespołu biegłych w sprawie pożaru Archiwum Urzędu Miasta Krakowa – przekazał PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. To kluczowy element śledztwa, które ma się zakończyć w lutym 2023 roku.

Krakowska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie „umyślnego sprowadzenia, w dniu 6 lutego 2021 roku w Krakowie, zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach” o „bliżej nieustalonej wartości strat”. Chodzi o potężny pożar, który przeszło półtora roku temu strawił budynek Archiwum Urzędu Miasta Krakowa.

– Prokuratura otrzymała opinię zespołu biegłych w sprawie pożaru Archiwum – przekazał PAP rzecznik krakowskiej prokuratury prok. Janusz Hnatko, zastrzegając, że jej treść na obecnym etapie postępowania nie może zostać ujawniona.

Wesprzyj nas już teraz!

Na początku tego roku rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej podkreślał, że opinia biegłych zawierać będzie „rozstrzygnięcia z różnych dziedzin” oraz ma ona dać ewentualną podstawę do podejmowania decyzji odnośnie dalszego postępowania.

– W szczególności ustalenia, gdzie i w jaki sposób pożar powstał; czy ktoś się do niego przyczynił, i w czy w związku z tym będzie można ewentualnie przedstawić komuś zarzuty, czy też nie –  mówił PAP w lutym br. prawnik, dodając, że „ta opina jest kluczowa”. Wskazał wówczas, że po jej uzyskaniu okaże się, czy jest ona wystarczająca i czy będą podstawy do prowadzenia innych działań.

Jak przekazał teraz PAP prok. Hnatko, podczas śledztwa prokuratury „zgromadzono obszerny materiał dowodowy w postaci kilkudziesięciu tomów akt oraz dokumentacji technicznej związanej z realizacją inwestycji budowy Archiwum UMK oraz procedowaniem związanym z przedmiotową inwestycją”.

Jednym z materiałów dowodowych w prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie sprawie są odzyskane z pożaru akta – przekazuje Referat Archiwum Urzędu Miasta Krakowa.

Łącznie z blisko 20 km bieżących akt przechowywanych przed pożarem w archiwum miejskim udało się ocalić niecały kilometr. – W trakcie akcji ratowniczej z magazynów wydobyto i zabezpieczono ok. 877 mb. akt. Zamrożonych zostało ok. 800 mb akt. Ok. 77 mb. poddano procesowi suszenia oraz dezynfekcji. W roku bieżącym procesom liofilizacji i dezynfekcji poddanych zostało 106 mb. Akt – wylicza PAP Zbigniew Pasierbek, Kierownik Referatu Archiwum UMK.

Do tej pory do krakowskiego urzędu wróciło ok. 157 metrów bieżących uratowanych akt. Są one porządkowane i ewidencjonowane pod nadzorem konserwatorów papieru. Uratowane i wysuszone akta nie są udostępniane. Stanowią materiał do prowadzenia kwerend archiwalnych.

Zbigniew Pasierbek dodaje, że nadal w trzech kontenerach zamrożonych pozostaje ok. 700 mb. akt, a prace związane z ich wysuszeniem „są kontynuowane w bieżącym roku i będą kontynuowane w latach następnych”.

W archiwum przechowywane były dokumenty, które powstały w urzędzie miasta i podległych mu jednostkach w ciągu ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, m.in.: akta osobowe byłych pracowników magistratu, dawne druki meldunkowe oraz dokumenty z 40 komórek organizacyjnych urzędu i 72 już zlikwidowanych miejskich jednostek.

Ok. 5 tys. 200 metrów bieżących akt należało do kategorii „A” czyli wieczystego przechowywania, pozostałe do kategorii „B”, czyli dokumentów, które zgodnie z przepisami są po pewnym czasie niszczone, z czego 10 proc. powinno ulec zniszczeniu dopiero po 50 latach.

Pożar w archiwum wybuchł 6 lutego wieczorem, a został ugaszony 11 lutego – po blisko 112 godzinach akcji. W kolejnych dniach strażacy dogaszali pogorzelisko. W sumie w działaniach brało udział ponad 800 strażaków, ok. stu dziennie. W drugiej połowie miesiąca prokuratura okręgowa przejęła śledztwo od prokuratury rejonowej i rozpoczęła postępowanie dotyczące umyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru zagrażającego mieniu wielkich rozmiarów; ogień zniszczył bowiem dwie hale, w których miasto przechowywało blisko 20 km bieżących akt. Trzecia z nowoczesnych hal archiwum ocalała – nie była jeszcze oddana do użytku.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram