22 listopada 2022

Szefowa komitetu niemieckich katolików tęskni za schizmą: Rzym „uczynił afront” niemieckim wiernym i biskupom

(fot. prtscr/youtube/ Dioseze_RS)

Podczas wizyty ad limina apostolorum niemiecki episkopat spotkał się z dużym dystansem Watykanu względem propozycji zmian doktrynalnych i duszpasterskich „Drogi Synodalnej”. Stolica Apostolska zapowiedziała między innymi, że nie poprze wyczekiwanego nad Renem kapłaństwa kobiet. Do stanowiska władz Kościoła Powszechnego odniosła się przewodnicząca Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików – jej zdaniem sprzeciw Rzymu wobec totalnego odrzucenia katolickiego depozytu wiary to… afront.

Fundamentalna krytyka Drogi Synodalnej niektórych kardynałów jest afrontem (…) wobec niemieckich biskupów, którzy w przytłaczającej większości uznali reformy za konieczne – komentowała Irme Stetter-Karp. Jej zdaniem postawa Watykanu była obraźliwa także dla wiernych.

W komunikacie poświęconym ocenie dysydenckich postulatów niemieckiego procesu synodalnego Stolica Apostolska wzywała laikat, by przyjął postawę „cierpliwego ludu Bożego”. Stetter-Karp, odwołując się do słów bp. Bätzinga, wskazała, że wierni są bardzo „niecierpliwi” i domagają się rewolty w katolickiej katechezie.

Wesprzyj nas już teraz!

Niechęć Watykanu do zniekształcenia doktryny nie jest jednak zdaniem kobiety w żaden sposób rozstrzygające. „Nie jest żadnym rozwiązaniem, przenosić całą odpowiedzialność za proces reform wyłącznie na Rzym”, komentowała, podkreślając, jak ważny jest właśnie własny projekt zmian nauczania, przedsięwzięty przez niemiecki Kościół.

„Nie ma sensu hamować reformy i mieć nadzieje, że kielich przemian ominie Kościół (…). Żądania większego uczestnictwa, sprawiedliwości i akceptacji różnorodności nie mogą być dłużej odrzucane”, tym bardziej że przychodzą one z dołów wspólnoty wierzących, przekonywała szefowa ZdK.

Watykan podczas wizyty biskupów niemieckich ad limina negatywnie odniósł się przede wszystkim do otwartego żądania kapłaństwa kobiet, podniesionego przez „Drogę Synodalną”. Przy tym Niemcy nie planowali i nie planują wprowadzania takich rozwiązań samodzielnie; proponują to Watykanowi jako koncept, który miałby zostać z ich inicjatywy wprowadzony w całym Kościele powszechnym.

Źródło: de.catholicnewsagency.com

FA

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(17)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram