16 grudnia 2022

USA: zniesienie obowiązku szczepień dla wojskowych. Czy Joe Biden podpisze ustawę?

(EPA/SHAWN THEW Dostawca: PAP/EPA.)

W czwartek amerykański Senat przyjął ustawę o zezwoleniach na obronę narodową (NDAA). W budżecie o wysokości 858 mld dolarów przewidziano pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 800 mln USD. Ustawa trafiła na biurko prezydenta Joe Bidena, który ma ją podpisać jeszcze przed końcem roku. Głosowanie w Senacie zakończyło wielotygodniowe spory między Republikanami a Demokratami między innymi o zakończenie przymusu szczepień personelu wojskowego przeciw COVID-19.

Za ustawą głosowało 83 senatorów. Przeciw było 11. Departament Obrony zyskał 45 mld USD więcej niż przewidywał budżet Bidena. 817 mld USD trafi bezpośrednio do Departamentu Obrony, a 30 mld USD do Departamentu Energii.

Głosowanie w Senacie zakończyło wielotygodniowe spory między Republikanami a Demokratami między innymi o zakończenie przymusu szczepień personelu wojskowego przeciw COVID-19. Tysiące mundurowych, w tym w szczególności piloci odmówili przyjmowania wakcyny, powołując się m.in. na klauzule religijne. Inni argumentowali, że obowiązek szczepień osłabia gotowość bojową wojska.  

Wesprzyj nas już teraz!

Przewodniczący Senackiej Komisji Sił Zbrojnych Jack Reed (D-R.I.), pochwalił senatorów, że w końcu – po wielu miesiącach negocjacji, udało się przyjąć ustawę na czas. – Mówiłem to już wcześniej i nie jestem jedynym, który to mówi: świat jest bardziej niebezpiecznym miejscem niż kiedykolwiek wcześniej w moim życiu – komentował.

Ustawa, która nosi imię odchodzącego na emeryturę senatora Jamesa Inhofe’a z Oklahomy, najwyższego rangą Republikanina w Senackiej Komisji Sił Zbrojnych, wzbudzała duże zainteresowanie, ponieważ znosi obowiązek szczepień. Administracja Bidena skrytykowała uchylenie obowiązku, uznając to za „pomyłkę”. Oczekuje się jednak, że prezydent ją podpisze.

Ostatecznie o jej przyjęciu zadecydowało kilka poprawek, w tym senatora Joe Manchina (D-W.Va.) w sprawie zezwoleń na reformę dla projektów energetycznych i poprawki senatorów Teda Cruza (R-Teksas) oraz Rona Johnsona (R-Wis.), którzy zażądali od wojska ponownego zatrudnienia i wypłaty zaległych wynagrodzeń członkom służby zmuszonym do opuszczenia armii w związku z odmową przyjęcia wakcyny przeciw COVID-19.

Do przyjęcia ustawy konieczne było poparcie 60 spośród 100 senatorów. Ani Demokraci, ani Republikanie nie mają wymaganej liczby senatorów, stąd konieczna jest między nimi współpraca w kwestiach, w którym wymagane jest poparcie 60 senatorów, a nie zwykłej większości.

Senator Dan Sullivan (R-Alaska) zgłosił poprawkę w sprawie limitu opłat pobieranych przez prawników procesowych w sprawach marines, którzy zachorowali z powodu zanieczyszczenia wody w Camp Lejeune w Północnej Karolinie, ale później ją wycofał. Ma jednak zająć się tą kwestią w porozumieniu z senatorem Dickiem Durbinem (D-Ill.), przewodniczącym Komisji Sądownictwa. Przed końcem roku pojawi się stosowny kompromis.

Przyjęcie ustawy w obecnym kształcie uważa się za zwycięstwo konserwatystów, którzy nade wszystko naciskali w sprawie zniesieniu obowiązku szczepień. Wpłynął on bowiem znacznie na problemy rekrutacyjne nowych żołnierzy w tym roku. Z armii wyrzucono także ponad 8400 osób, które nie chciały się zaszczepić przeciw COVID-19.

Przywódca mniejszości senackiej Mitch McConnell (R-Ky.), który w ostatnich tygodniach prowadził intensywne negocjacje zauważył, że „ustawa NDAA to jedynie pierwszy krok w kierunku inwestycji, modernizacji i silniejszych strategii, których potrzebujemy, aby konkurować i wygrywać z rywalami”.

Nowa regulacja autoryzuje 163 mld USD na zamówienia, w porównaniu do 144 mld USD, o które wnioskował Biden; 139 mld USD na badania i rozwój, w porównaniu do 130 mld USD, o które prosił prezydent; oraz 279 mld USD na eksploatację i konserwację, w porównaniu z 271 mld USD z pierwotnego wniosku.

Ponadto przyznaje 211 mld USD na personel i zdrowie; 19 mld USD na budownictwo wojskowe i 30 mld USD na programy nuklearne związane z obronnością.

Przewidziano w niej pomoc wojskową dla innych krajów, w tym w wysokości 10 mld USD dla Tajwanu do 2027 roku i kolejne 800 mln USD dla Ukrainy. 6 mld USD trafi na Europejską Inicjatywę Odstraszania, program rozpoczęty w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję.

Ustawa reformuje Jednolity Kodeks Sprawiedliwości Wojskowej, przyznając specjalnemu radcy procesowemu jurysdykcję w sprawach przestępstw związanych z molestowaniem seksualnym. Śledczy spoza bezpośredniej struktury dowodzenia będą rozpatrywać skargi dotyczące molestowania.

Nie przeszły propozycje przywódcy większości Demokratów, senatora Schumera chcącego dodać do ustawy propozycję reformy zezwoleń Manchina oraz ustawę SAFE Banking Act, zabraniającą federalnym organom regulacyjnym karania instytucji finansowych za współpracę z legalnymi firmami zajmującymi się handlem konopiami indyjskimi.

Przyjęta przez senatorów regulacja NDAA zawiera największe w historii wydatki na finansowanie armii i krytycznych priorytetów obronnych USA.

Jeśli chodzi o Ukrainę, Stany Zjednoczone mogą zakupywać broń w imieniu Kijowa bezpośrednio od kontrahentów zbrojeniowych. Oprócz tego istnieje możliwość wypłat prezydenckich, które obejmują transfer broni Departamentu Obrony (DoD) na Ukrainę z zapasów DoD.

NDAA określa również „raport o planach Departamentu Obrony w zakresie udzielania Ukrainie pomocy odnośnie bezpieczeństwa w perspektywie krótko- i średnioterminowej” oraz „raport na temat ram przyjętych przez Generalnych Inspektorów w celu nadzorowania pomocy USA dla Ukrainy i czy są jakieś luki w nadzorowaniu lub finansowaniu takich działań”.

W połowie listopada Biały Dom zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie dodatkowej pomocy dla Ukrainy w wysokości 37,7 mld USD

Źródło: thehill.com, cnsnews.com

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram