Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Samochód w Polsce staje się towarem luksusowym. Wedle przewidywań na rok 2023, ceny nie wyhamują, a kierowcy zamiast decydować się na nowe pojazdy, będą częściej naprawiać stare pojazdy. Drożyzna idzie w parze z nadchodzącymi zmianami na rynku motoryzacyjnym – promowanie samochodów elektrycznych i stawianie na Strefy Czystego Transportu w miastach.
O zmianach na rynku motoryzacyjnym pisze „Rzeczpospolita”, powołując się na prognozy platformy Carsmile. Ta zaś zakłada 10-procentowe podwyżki przy stabilnym kursie złotego lub nawet większe, jeśli polska waluta się osłabi.
„To wywinduje i tak wysokie ceny aut: jak podał Instytut Samar, w listopadzie 2022 r. średnia cena samochodu wyjeżdżającego z salonu wynosiła 159,7 tys. zł i wzrosła r./r. o 14,4 proc. A gdy kupujący korzystali z kredytu, leasingu czy innych form finansowania, gdzie rata wyliczana była w oparciu o stopę WIBOR, odczuwalny wzrost kosztu auta poszybował w rok średnio o jedną czwartą” – podaje gazeta.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak dodaje, nieco lepiej będzie z zaopatrzeniem salonów: dzięki większej dostępności komponentów w przyszłym roku wzrośnie produkcja aut, co przełoży się na skrócenie oczekiwania na zamówiony u dilera pojazd do trzech–sześciu miesięcy z dziesięciu miesięcy. Ale – jak czytamy – zaporowe ceny będą ograniczać popyt. Przyszłoroczne rejestracje aut osobowych mają sięgnąć zaledwie 410 tys., przy czym w prognozach odczuwa się pesymizm i dużą niepewność rynku – podaje dziennik.
Jak oceniają eksperci, w 2023 roku posiadacze aut będą je raczej naprawiać i remontować, niż wymieniać, więc będzie to dobry rok dla warsztatów.
Zmiany na rynku idą w parze z wypieraniem pojazdów spalinowych na korzyść samochodów elektrycznych – bardzo drogich w zakupie. Także miasta będą wprowadzać Strefy Czystego Transportu, ograniczając wjazd starszym pojazdom. Taki scenariusz już jest realizowany w Krakowie, gdzie STC ustanowiona została w granicach całego miasta. Uchwała została zaskarżona, m.in. jako naruszająca podstawowe prawa konstytucyjne obywateli.
Oprac. MA
Zobacz także: