Czy papież Franciszek przygotowuje encyklikę na temat antykoncepcji? Według Russela Shawa, byłego sekretarza ds. publicznych Episkopatu USA, plotki na ten temat krążą po Rzymie. Pytanie, które trzeba sobie postawić, brzmi: co mogłoby znaleźć się w encyklice papieża na ten temat, skoro sprawy, jak by się wydawało, jasno wyłożył już św. Paweł VI w Humanae vitae?
W roku 2023 minie 55 lat od publikacji encykliki Humanae vitae. Ten dokument św. Pawła VI wywołał w swoim czasie ogromne oburzenie środowisk liberalnych, zarówno poza Kościołem jak i w samym Kościele. Biskupi w szeregu krajów zdecydowali się wprost odrzucić nauczanie papieża. Przykładowo w Niemczech i Austrii episkopaty ogłosiły specjalne deklaracje, w których twierdziły, że katolicy… nie muszą czuć się związani nauką św. Pawła VI na temat antykoncepcji i w pewnych wypadkach mogą jakoby podejmować autonomiczne decyzje. W podobnym tonie wypowiedzieli się biskupi także w innych krajach zachodnich. Oburzenie było o tyle zaskakujące, że św. Paweł VI niczego nie wymyślił: powtórzył nauczanie głoszone zawsze przez Kościół, a w ostatnich dziesięcioleciach przypomniane przez papieża Piusa XI w encyklice Casti connubii z roku 1930. To nauczanie powtarzał także św. Jan Paweł II, między innymi w encyklice Familiaris consortio z 1981 roku.
„Znaki wskazujące, że papież Franciszek może mieć zamiar dodania swojego wkładu do nauczania papieskiego na temat antykoncepcji nie są konkluzywne, ale bardzo sugestywne” – napisał Russel Shaw na łamach „The Catholic Thing”.
Wesprzyj nas już teraz!
Autor zwrócił uwagę na publikację, która ukazała się w lipcu na łamach jezuickiego „La Civiltà Cattolica”. Redaktor naczelny tegoż pisma, o. Antonio Spadaro SJ, który jest bliskim doradcą papieża, zdecydował się opublikować artykuł autorstwa o. Jorge José Ferrera SJ, w którym tenże wzywał do publikacji takiej encykliki. Miałaby ona nosić tytuł Gaudium vitae – radość życia. O. Ferrer SJ jest teologiem moralnym na Katolickim Uniwersytecie Puero Rico; jego zdaniem należałoby dokonać zmiany w nauczaniu na temat antykoncepcji.
Z kolei w listopadzie ukazał się wywiad, jaki przeprowadził dziennikarz Christopher Lamb z przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia, abp. Vincenzo Paglią. Rzecz ukazała się na łamach liberalnego brytyjskiego „The Tablet”. Gdy abp Vincenzo Paglia został zapytany o to, czy papież Franciszek przygotowuje encyklikę na temat antykoncepcji, nie zaprzeczył. Powiedział za to, że „przyjdzie dzień”, w którym papież Franciszek lub jego następca będzie musiał podjąć ten temat.
Papieska Akademia Życia wydała też kilka miesięcy temu książkę pt. „Teologiczna etyka życia”, w której zebrano referaty wygłoszone na seminarium zorganizowanym rok wcześniej przez Akademię; znalazły się wśród nich wystąpienia na rzecz dopuszczenia antykoncepcji „w niektórych wypadkach”.
Russel Shaw przypomina, że w 2015 roku wracając z Filipin papież Franciszek skrytykował… wysoką dzietność. Powiedział wówczas dziennikarzom, że aby być dobrym katolikiem nie trzeba mnożyć się jak króliki. Stwierdził, że właśnie to jest odpowiedzialnym rodzicielstwem.
Problem jednak w tym, że w sprawie antykoncepcji możemy mieć do czynienia z nieomylnym nauczaniem papieży. Chodzi zarówno o samo nauczanie papieża Piusa XI z Casti Connubii, jak i o fakt jego powtarzania przez kolejnych papieży. Pytanie więc, w jaki sposób Franciszek miałby dokonać i tu wyłomu? Według Shawa wydawałoby się zasadne przyjąć, że spróbuje powtórzyć manewr z Amoris laetitia dotyczący Komunii świętej dla rozwodników; z drugiej jednak strony, ze względu na kwestię nieomylności, może to nie być takie proste. Autor zwrócił jednak uwagę na podstawową trudność: progresywni teologowie temat nieomylności papieskich wypowiedzi w kwestii antykoncepcji… po prostu ignorują.
Źródła: The Catholic Thing, PCh24.pl
Pach