Niemcy czerpią najwięcej korzyści z jednolitego rynku UE – szacuje agencja dpa. Wedle obliczeń, nasz zachodni sąsiad miał w roku 2021 wnieść do wydatków wspólnotowych ok. 25,1 mld euro netto, zyskując ponad pięciokrotność tej kwoty (132 mld euro).
Agencja zapytała Komisję Europejską o konkretne kwoty, ale ta nie chciała komentować sprawy. Urząd od pewnego czasu nie publikuje bilansów, ponieważ obawia się, że dane te mogą zostać zinstrumentalizowane politycznie. Chodzi o to by wytrącić z rąk eurosceptyków oręż, szczególnie chodzi tu o państwa, które są płatnikami netto do unijnego budżetu.
Komisja uznała też, że korzyści z członkostwa w UE nie można wywnioskować tylko z danych budżetowych. Bo korzyści finansowe, które kraje eksportujące, takie jak Niemcy, odnoszą dzięki swobodnemu przepływowi towarów, są pomijane w tym równaniu.
Wesprzyj nas już teraz!
Tymczasem według wyliczeń agencji dpa Niemcy wniosły do wydatków wspólnotowych UE w 2021 roku ok. 25,1 mld euro netto, zaś zyskały 132 mld euro rocznie. Dane te potwierdza niemiecki rząd Niemcy, który szacuje, że w lutym 2022 roku jednolity rynek europejski zwiększał dochód na mieszkańca o 1000 euro rocznie.
Dodatkowo wspólny rynek gwarantuje kanały sprzedaży dla niemieckich firm. Jak podaje rząd w Berlinie w 2020 roku 67,1 proc. niemieckiego eksportu trafiło na jednolity rynek UE. A około 28 proc. niemieckich miejsc pracy zależy od eksportu, a tym samym od rynku wewnętrznego UE – dodano.
Oprac. MA/ PAP