16 stycznia 2023

Polska i państwa bałtyckie jednym głosem: Deklarujemy utrzymanie na agendzie wsparcia dla Ukrainy

(fot. PAP/Albert Zawada)

Polscy parlamentarzyści uznali za słuszne, by spotkać się ze swoimi odpowiednikami z państw bałtyckich, aby po raz kolejny dać wyraz zaangażowania w konflikt na Ukrainie. Powstała wspólna deklaracja popisana przez marszałek polskiego sejmu oraz przewodniczących parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. 

Wspólna deklaracja została podpisana na spotkaniu w Sejmie, w którym wzięli udział marszałek Elżbieta Witek oraz przewodniczący parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii: Viktorija Czmilyte-Nielsen, Edvards Smiltens i Juri Ratas.

W deklaracji podkreślono, że obecna sytuacja geopolityczna „skomplikowana imperialistycznymi działaniami Rosji na obszarze poradzieckim, stanowi wielkie wyzwanie dla systemu europejskiego bezpieczeństwa jak również sprawdzian międzynarodowej solidarności i współpracy”.

Wesprzyj nas już teraz!

„Nasze państwa prezentują bardzo zbliżone podejście do fundamentalnych kwestii dotyczących konstruowania bezpieczeństwa w Europie oraz działań jakie należy podejmować względem Rosji. Stale nawołujemy do zdecydowanej i konsekwentnej polityki sankcyjnej, do wspierania Ukrainy w wymiarze politycznym, wojskowym, humanitarnym i gospodarczym oraz do wzmacniania międzynarodowych wysiłków na rzecz zakończenia agresji Rosji” – czytamy w deklaracji.

Szefowie parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wskazali, że przywiązują wielką wagę do rozwoju dyplomacji parlamentarnej, która ich zdaniem stanowi bardzo cenne narzędzie realizacji polityki zagranicznej państw. „W związku z tym deklarujemy gotowość i chęć pogłębiania współpracy między naszymi państwami na różnorodnych szczeblach: prezydium parlamentów, komisji sektorowych oraz grup parlamentarnych. Dostrzegamy wielki potencjał w kreowaniu silnego głosu naszych parlamentów poprzez dalsze wzmacnianie wymiaru parlamentarnego Inicjatywy Trójmorza oraz Platformy Krymskiej” – zaznaczyli.

Podkreślili, że dążą „do wspólnego wywierania wpływu na społeczność międzynarodową w celu utrzymania na agendzie konieczności dalszego wspierania Ukrainy, której stabilność w ogromnym zakresie gwarantuje bezpieczeństwo w Europie”.

„Będziemy zabiegać o ścisłą współpracę w ramach międzynarodowych organizacji i zgromadzeń parlamentarnych w celu zapewnienia ich skuteczności oraz poszanowania prawa międzynarodowego i umów międzynarodowych. W ten sposób chcemy dążyć do stałej obecności parlamentów w międzynarodowej debacie o strategicznych kwestiach, wnosić swój wkład w działania realizowane przez nasze rządy oraz wzmacniać współpracę między naszymi państwami” – zadeklarowali szefowie parlamentów.

Źródło: PAP / Wiktoria Nicałek

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram