Znana niemiecka zakonnica Philippa Rath nie może doczekać się wprowadzenia w Kościele… kapłaństwa kobiet. Siostra jest przekonana, że stanie się to już wkrótce.
Philippa Rath jest benedyktynką. Zajmuje się też pisaniem książek, między innymi – na temat kapłaństwa kobiet. Niedawno opublikowała pracę, w której zamieściła rozmowy z kobietami, które czują… powołanie do kapłaństwa. – Celem mojej aktywności jest równouprawnienie – powiedziała teraz w wywiadzie dla Welt am Sonntag. Według niej dopuszczenie kobiet do sakramentu święceń będzie właśnie wyrazem równouprawnienia. S. Philippa Rath angażuje się też zdecydowanie w niemiecką Drogę Synodalną. Jej zdaniem widać, że w Kościele – przynajmniej w Niemczech – w sprawie „równouprawnienia” doszło do przełomu. – Gdy trzy lata temu podczas Mszy świętej otwierającej Drogę Synodalną powiedziałam, że równouprawnienie jest decydujące dla pytania o przyszłość Kościoła, byłam sama. Teraz tak samo widzą to przewodniczący Konferencji Episkopatu bp Georg Bätzing i wielu, wielu innych – stwierdziła. Według s. Philippy Rath jest wielkim sukcesem, że temat kapłaństwa kobiet „znajduje się znowu na stole” – i nie da się go, jak sądzi, „zamieść pod dywan”.
Według zakonnicy Kościół katolicki nie ma argumentów na rzecz ograniczania kapłaństwa sakramentalnego do mężczyzn. – Płeć nie jest decydująca, ale bycie człowiekiem. Ostatecznie Bóg – jak wyznajemy w Credo – stał się człowiekiem, a nie mężczyzną – powiedziała. Jej zdaniem do wprowadzenia w Kościele katolickim kapłaństwa kobiet dojdzie jeszcze za jej życia.
Wesprzyj nas już teraz!
Philippa Rath uważa też, że należy znieść zasadę obowiązkowego celibatu. Jej zdaniem celibat jest bardzo wartościowy, co ona sama poświadcza; uważa jednak, że o ile zakonnicy decydują się na celibat świadomie i by tak rzec, pozytywnie, to wielu księży traktuje celibat raczej jako zło konieczne, a w związku z tym później nie radzi sobie z samotnością, co często prowadzi do różnych problemów i patologii.
O ile sprawa celibatu jest dyskutowana i trudno przewidywać w tej kwestii możliwe decyzje Stolicy Apostolskiej, to wydaje się, że kwestia kapłaństwa kobiet jest zamknięta. Papież Franciszek kilkukrotnie odcinał się od takich postulatów. Św. Jan Paweł II w Ordinatio sacerdotalis stwierdził, że Kościół „nie ma władzy” udzielania sakramentu kapłaństwa kobietom; część teologów uważa, że ta wypowiedź ma charakter nieomylny. Toczy się jednak dyskusja dotycząca sakramentalnego diakonatu kobiet.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach