23 stycznia 2023

Ministerstwo Zdrowia o lekarzach z Ukrainy: nie ma obowiązku znajomości j. polskiego

(Źródło: pixabay.com)

W Polsce szuka pracy coraz więcej lekarzy emigrujących z ogarniętej wojną Ukrainy. Jak się okazuje, nie są oni zobligowani do nawet podstawowej znajomości języka polskiego.

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie wymogu nauki j. polskiego przez przybywających z Ukrainy lekarzy i pracowników systemu ochrony zdrowia. MZ odpowiada, że w przypadku warunkowego dopuszczenia do pracy nie ma takiego obowiązku.

Jak wskazuje szef Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, kwestia wymagań językowych u lekarzy z Ukrainy to od dawna „oś sporu między NRL a ministerstwem zdrowia”.

„W znowelizowanej ustawie (o pomocy obywatelom Ukrainy) jest zapis, że lekarz z Ukrainy musi złożyć oświadczenie o znajomości języka polskiego. Jedynie oświadczenie, a nie potwierdzenie posługiwania się językiem w sposób biegły. Cały czas stoimy na stanowisku, że aby dostać prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce, trzeba znać język polski. To gwarantuje przecież konstytucja – językiem urzędowym w Rzeczypospolitej Polskiej jest język polski. Ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo pacjenta, czego warunkiem jest skuteczna komunikacja lekarz-pacjent” – podkreślił Jankowski.

Wesprzyj nas już teraz!

Zauważył, że – mimo to – do Polski przyjeżdżają lekarze z Ukrainy, ale też z innych państw, którzy chcą leczyć polskich pacjentów, ale w ogóle nie znają języka polskiego.

„W Ministerstwie Zdrowia składają oświadczenie o chęci wykonywania zawodu i znajomości języka, i otrzymują dokument w formie zgody ministra – co pozwala im pracować jako lekarze. Ich znajomość języka nie jest w żaden sposób weryfikowana” – powiedział szef NRL.
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że w przepisach dotyczących tzw. systemu uproszczonego jedynie przy procedurze uzyskania prawa wykonywania zawodu na określony zakres czynności, czas i miejsce wykonywania zawodu wymagane jest oświadczenie o znajomości języka polskiego. „Przy wydawaniu warunkowego prawa wykonywania zawodu takiego wymogu nie ma” – poinformował PAP resort.

PAPpap logo

oprac. PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(33)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 955 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram