Administracja Bidena właśnie opublikowała Narodową Strategię Rozwoju Statystyk dla Decyzji Środowiskowo-Ekonomicznych. To – jak zaznaczono – „historyczna mapa drogowa, która zapoczątkuje wieloletni wysiłek mający na celu po raz pierwszy umieścić przyrodę w bilansie kraju, z naciskiem na lepsze dane, aby zrozumieć krytyczny wkład natury w gospodarkę USA i kierować decyzjami politycznymi i biznesowymi w przyszłości”.
Strategia określa w jaki sposób wyceniać „usługi ekosystemowe” oraz zasoby minerałów, ziemi, wody, roślin i zwierząt. Ma służyć do określenia stanu gospodarki USA z uwzględnieniem roli i wartości podstawowych aktywów naturalnych, takich jak ziemia, woda, minerały, zwierzęta i rośliny. Nowe statystyki mają w pełni śledzić rolę kapitału naturalnego w napędzaniu wzrostu gospodarczego, co ma ułatwić sektorowi publicznemu i prywatnemu planowanie przyszłości. Przełoży się to na wszechstronne rozliczanie gospodarki USA.
Nad nową strategią pracowały: Biuro Polityki Nauki i Technologii Białego Domu (OSTP), Biuro Zarządzania i Budżetu (OMB) oraz Departament Handlu Stanów Zjednoczonych we współpracy z ponad 27 federalnymi departamentami i agencjami.
Wesprzyj nas już teraz!
„Zasoby naturalne, takie jak ziemia i woda, stanowią podstawę działalności gospodarczej, poprawiają jakość życia i działają jako siła stabilizująca dla dobrobytu gospodarczego i możliwości. Pomagają również przeciwdziałać destabilizującym zagrożeniom dla naszego środowiska i rynków spowodowanym zmianami klimatycznymi i utratą bioróżnorodności. Jednak powiązania między naturą a gospodarką nie są obecnie odzwierciedlone w naszych krajowych statystykach gospodarczych” – napisali dyrektor OSTP Arati Prabhakar, sekretarz handlu Gina Raimondo i dyrektor OMB Shalanda Young w liście wprowadzającym do raportu. „Strategia narodowa daje nam drogę do zmiany. Jasny pomiar ilości i wartości kapitału naturalnego umożliwi dokładniejsze prognozy wzrostu gospodarczego i ułatwi uzyskanie pełniejszego obrazu postępu gospodarczego, co pozwoli nam określić, jakie inwestycje potraktować priorytetowo” – dodano.
Wyceną zasobów naturalnych i usług ekosystemowych np. zapylania kwiatów zajmuje się także Komisja Europejska. Docelowo chodzi o uwzględnienie tych wartości w cenach towarów i usług, a nawet – po wycenieniu każdego dobra i usług – wprowadzenie ich do obrotu na giełdach.
Strategia pozwoli także sprawdzić, jak zmienia się bogactwo zasobów naturalnych w stosunku do PKB i stwierdzić, czy dzisiejsza konsumpcja jest realizowana bez narażania przyszłych możliwości, jakie zapewnia natura.
Źródło: whitehouse.gov
AS