24 stycznia 2023

Napięcia w Kościele? Kard. Hollerich uspokaja: to normalne, że w takich momentach będą spory

(fot. prtscr/youtube/ Vatican News- English)

Obecne nieporozumienia w Kościele katolickim nie są powodem do niepokoju, uważa kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. „Nie martwię się, że są napięcia”, powiedział 23 stycznia podczas konferencji prasowej w Watykanie arcybiskup Luksemburga. Kard. Hollerich, relator generalny, odgrywa kluczową rolę w moderowaniu i merytorycznych pracach Zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności, który będzie obradował w październiku w Rzymie.

Hierarcha przyznał, że Kościół żyje obecnie w epokowym punkcie zwrotnym, który jest nacechowany cyfryzacją. „W takich momentach historii jest normalne, że będą spory”, uważa purpurat.

Według kard. Hollericha należy odróżnić napięcia konieczne od szkodliwych. Jeśli wyobrazimy sobie Kościół jako namiot, to pewne napięcie jest konieczne, aby ten namiot w ogóle mógł stać. Należy jednak unikać szkodliwych napięć.

Wesprzyj nas już teraz!

„Nie chodzi o politykę kościelną” – wyjaśnił kardynał i tłumaczył, że „gdybyśmy uprawiali politykę kościelną, wyświadczylibyśmy przysługę tym, którzy gardzą nami chrześcijanami i najchętniej zepchnęliby nas na margines”.

Zdaniem kard. Hollericha zbliżające się zgromadzenie Synodu Biskupów w Watykanie w październiku nie spowoduje podziałów. Przywoła raczej różne punkty widzenia i będzie sprzyjać wzajemnemu słuchaniu.

„To prawda, że w Kościele odzywają się obecnie głośne głosy, niekiedy wręcz krzykliwe. Jednak ankieta przeprowadzona w Kościele powszechnym w okresie poprzedzającym Synod pokazała, że w Kościele katolickim panuje zadziwiająco szeroki konsensus”, stwierdził relator generalny Synodu o synodalności.

Przypomniał jednocześnie, że konsensus ten obejmuje również fakt, iż synod, rozumiany jako współdziałanie wszystkich ochrzczonych, musi z pokorą wysłuchać również ochrzczonych z innych Kościołów i wspólnot. W tym kontekście kard. Hollerich spodziewa się, że Synod w sposób zauważalny ożywi ekumenizm.

Źródło: KAI

Ekumenizm, judaizm, islam. Dlaczego wpadamy w pułapkę dialogizmu?

Rok 2022 w Kościele w Polsce. Najważniejsze wydarzenia

Klęska niemieckiej Drogi Synodalnej i przyszłość Kościoła w Polsce

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 251 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram