27 stycznia 2023

Portal Episkopatu Niemiec pisze o nowym „Traditionis custodes”. Będą ograniczenia?

(fot. Wikipedia Commons)

Portal niemieckiego Episkopatu pisze o możliwych ograniczeniach na Mszę przedsoborową. Medium nawiązuje do krążących od dłuższego czasu pogłoskach na temat nowego dokumentu, jak miałby przygotowywać papież Franciszek, by jeszcze bardziej utrudnić sprawowanie Mszy świętej w rycie trydenckim.

Portal zwraca uwagę, że choć na powstawanie takiego dokumentu nie ma bezpośrednich dowodów, to jednak informacje, które krążą na temat jego treści, są zaskakująco konkretne.

Felix Neumann na łamach Katholisch.de wskazuje, że część tradycjonalistów cytuje nawet kardynała Arthura Roche’a na poparcie tezy o przygotowywaniu dokumentu; nie ma tu wprawdzie źródła, ale – jak podkreśla medium – prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i dyscypliny sakramentów jest znany ze ścisłego wdrażania przepisów Traditionis custodes.

Wesprzyj nas już teraz!

Według Katholisch.de krążące plotki wskazują, iż nowy dokument miałby zmusić biskupów do realnego wdrażania ograniczeń Traditionis custodes w życie, bo jak dotąd idzie to po prostu zbyt wolno. Chodziłoby zatem o wyjaśnienie sytuacji i podkreślenie znaczenia rozstrzygnięć Franciszka. Dokument miałby też ukazać się w formie konstytucji apostolskiej, co zdecydowanie zwiększałoby jego wagę – byłoby to bowiem adekwatne wobec konstytucji Missale Romanum Pawła VI z 1969 roku, która narzucała wszystkim nowy Mszał.

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami Msza w starym rycie nie mogłaby być sprawowana nie tylko w parafialnych, ale już nawet i diecezjalnych kościołach; zostałaby zatem ograniczona do świątyń należących do takich wspólnot jak Bractwo Kapłańskie św. Piotra etc. Katholisch.de zaznacza, że wciąż są to tylko plotki i wydają się mało wiarygodne – ale również o Traditionis custodes długo słyszano tylko w plotkach, a rzecz okazała się jednak prawdziwa.

Portal zwraca też uwagę na niejednoznaczność Traditionis custodes, któremu zabrakło chyba właściwej redakcji – nie było bowiem jasne, jaka jest tak właściwie jego relacja do Summorum pontificum. Sprawiało też problem w związku z teoretycznym dowartościowaniem roli biskupa miejsca, ale z praktycznym ograniczeniem jego kompetencji i centralizacją władzy w Rzymie.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(23)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 308 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram