3 lutego 2023

Stanowisko Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi przed kontynentalnym etapem „Synodu ds. synodalności”

W związku ze zbliżającym się kontynentalnym etapem „Synodu ds. synodalności” Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zwraca się do biskupów, duchowieństwa i wiernych świeckich  z apelem o obronę fundamentów naszej wiary.

Stowarzyszenie Księdza Piotra Skargi, działające od 1999 roku i od ponad dwóch dekad budzące sumienia Polaków, wielokrotnie stawało w obronie niezmiennych zasad wiary i nauczania Kościoła. Nasza synowska prośba o obronę depozytu wiary katolickiej w Kościele, której szczególnymi adresatami są: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz polscy Biskupi, tworzący Konferencję Episkopatu Polski, wynika z zebranych przez Stowarzyszenie Księdza Piotra Skargi opinii i uwag, które są owocem szerokiej kampanii społecznej przeprowadzonej dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom Stowarzyszenia.

Kampania ta, prowadzona na przestrzeni 2022 roku, polegała na organizowaniu zarówno stacjonarnych spotkań, jak i debat w przestrzeni internetowej. W internecie materiały poświęcone „Synodowi ds. synodalności” osiągnęły ponad 2 mln odsłon. Ponadto wydana przez Stowarzyszenie broszura pt. „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?” dotarła do polskich duchownych w wersji papierowej w liczbie ok. 21 tys. egzemplarzy i do około 2,5 tys. zaangażowanych wiernych świeckich.

Wesprzyj nas już teraz!

Tak szeroka kampania informująca o istocie „Synodu ds. synodalności” i wsłuchanie się w głosy tysięcy wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego w naszej Ojczyźnie skłoniły nas do przedstawienia obaw nurtujących Katolików w Polsce.

Naszym celem, jako organizacji katolików świeckich, jest wprowadzenie do debaty wokół „Synodu ds. synodalności” mocnego, katolickiego głosu wiernych przywiązanych do tradycyjnego nauczania Kościoła. Widzimy bowiem, że choć sam Synod jeszcze trwa, to jego dwie pierwsze fazy – diecezjalna i krajowa – zobrazowały kryzys społecznej recepcji Kościoła.

Dzisiaj, wobec zbliżania się drugiego, kontynentalnego etapu „Synodu ds. synodalności” zwracamy się z apelem do polskich Biskupów, w szczególności do Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, o obronę depozytu wiary katolickiej w Kościele i mocne zaznaczenie głosu Katolików z Polski w debacie na kontynentalnym etapie Synodu.

Obserwując zmiany zachodzące w organizmie Kościoła Powszechnego na obszarze niektórych państw, polscy Katolicy mają uzasadnione obawy, że prominentna część Biskupów europejskich dąży do radykalnych zmian wewnątrz Kościoła – zmian dotyczących również prawd naszej Wiary.

Jak powszechnie wiadomo, droga synodalna, rozpoczęta już wcześniej w strukturach niemieckiego Kościoła, doprowadziła do odejścia dużej części  tamtejszych hierarchów od fundamentów katolickiej wiary.

W tym miejscu wyrażamy głęboką wdzięczność Księdzu Arcybiskupowi Stanisławowi Gądeckiemu za jego ważny list, skierowany w 2022 roku do Biskupa Batzinga z Niemiec. W piśmie tym Ksiądz Arcybiskup ujawnił podzielane przez nas wrażenie, według którego, obserwując działania niemieckiej Drogi Synodalnej i jej owoców, „podstawą refleksji nie zawsze jest Ewangelia”, oraz podkreślał, że będąc wiernymi nauczaniu Kościoła „nie powinniśmy ulegać naciskom świata ani poddawać się wzorcom dominującej kultury, gdyż może to prowadzić do moralnego i duchowego zepsucia”.

Niebezpieczny dla jedności Kościoła Katolickiego kierunek, jaki obrali niektórzy duchowni w Niemczech, także w naszej opinii jest nie do zaakceptowania. Niestety, biskupi w Niemczech, wbrew sugestii Księdza Arcybiskupa, nie przestali „powtarzać utartych sloganów i standardowych żądań typu: zniesienie celibatu, kapłaństwo kobiet, komunia dla rozwiedzionych czy błogosławieństwo związków jednopłciowych”.

Poddanie rewizji doktryny Kościoła i oraz oddalenie się od nauczania Jezusa Chrystusa przez niektórych niemieckich hierarchów ma niestety przemożny wpływ na duchowieństwo w innych krajach Europy Zachodniej.

Ulegli oni bowiem pokusie szukania prawdy poza Ewangelią, pokusie wiary w nieomylność nauk społecznych, pokusie życia z kompleksem niższości prowadzącym do relatywizowania lub ukrywania swojej chrześcijańskiej tożsamości i przekonań. Do tego dochodzi korporacyjny sposób myślenia i uleganie presji płynącej z otoczenia negatywnie nastawionego do Kościoła Powszechnego.

W efekcie takiego zamętu, w licznych krajowych syntezach synodów pojawiły się niebezpieczne, bluźniercze lub wręcz heretyckie postulaty, znane nam z prac niemieckiej drogi synodalnej. Postulaty, które wypaczają nauczanie Kościoła oraz chrześcijańską wizję człowieka.

W opinii Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi ulegania propagandzie prowadzonej przez emisariuszy cywilizacji śmierci nie można nazywać kompromisem ani tłumaczyć zmiennością życia społecznego. Naszym obowiązkiem jest bowiem trwanie przy niezmiennym nauczaniu naszego  Zbawiciela i depozycie wiary.

Dlatego, zachowując we wdzięcznej pamięci niezwykłą determinację, z którą Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki bronił nauczania Kościoła na temat nierozerwalności małżeństwa podczas synodu ds. rodziny, mamy nadzieję, że polscy Biskupi także teraz będą strzec zasad wiary, szczególnie podczas „Synodu ds. synodalności”, który jest dla nas próbą czasu, w którym przyszło nam żyć i dawać wyraz wierności Panu Bogu.

Modlimy się o to, by Ksiądz Arcybiskup trwał przy własnych słowach przypominających, że „mimo oburzenia, ostracyzmu i niepopularności Kościół Katolicki – wierny prawdzie Ewangelii, a jednocześnie powodowany miłością do każdego człowieka – nie może milczeć i zgadzać się na tę nieprawdziwą wizję człowieka, a tym bardziej jej błogosławić ani promować”.

Zapewniamy o modlitwie w intencji naszych hierarchów, aby zdobyli się na odwagę obrony fundamentów naszej wiary.

Zwracamy się również do wszystkich wiernych świeckich , aby w tym trudnym dla Kościoła czasie dali świadectwo wierności swojemu Panu, bo – jak pisał Sługa Boży Ks. Piotr Skarga, patron naszego Stowarzyszenia – „Najszkodliwsi są katolicy bojaźliwi, małego serca, którzy gniewem się sprawiedliwym i świętym w obronie czci Boga swego nie zapalają, a gorliwości nie mają i jako straszydła na wróble stoją”.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi

Kraków, 1 lutego A.D. 2023

Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram