Abp Bruno Forte, czołowy włoski teolog i metropolita Chieti-Vasto przypomniał, że potępienie masonerii przez Kościół nadal obowiązuje. Katolicy, którzy należą do loży, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przystępować do komunii. Komunikat archidiecezji przypomina też, że od tej reguły nie są przewidziane żadne wyjątki.
We Włoszech na nowo odżył konflikt między Kościołem i masonerią do tego stopnia, że abp Forte musiał przypomnieć obowiązujące nauczanie Magisterium w tym zakresie. Jak przyznał, skłoniła go do tego publiczna działalność masonerii na terenie jego diecezji. Chodzi tu w szczególności o konferencję zorganizowaną przez miejscową lożę, pod prowokacyjnym tytułem: „Św. Franciszek: mistycyzm czy ezoteryzm”.
Wyjaśniono ponadto, że negatywna ocena Kościoła wobec stowarzyszeń masońskich pozostaje niezmienna, ponieważ ich zasady zawsze były uważane za nie do pogodzenia z doktryną Kościoła. Dlatego przynależność do nich pozostaje zakazana. Abp Forte odwołuje się zarówno do kanonu 1374 Kodeksu Prawa Kanonicznego, jak i jego interpretacji przez Kongregację Nauki Wiary z 1983 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Masoni w Chieti są oburzeni deklaracją miejscowego biskupa, która, jak twierdzą, szkaluje ich honor i zagraża ich bezpieczeństwu. Jak oświadczyła Ginevra Di Nicola, miejscowa loża odwoła się do papieża Franciszka. Jej zdaniem deklaracja abp. Forte jest niezgodna z encykliką „Fratelli tutti”.
KAI / oprac. PR
Kościół i masoneria. Dlaczego Watykan chce dialogować z wolnomularstwem? Chmielewski w „Na Straży”