25 lutego 2023

Chiny wydały stanowisko ws. „kryzysu ukraińskiego”. Zdaniem eksperta Pekin politycznie wspiera Rosję

(Władimir Putin i Xî Jinping, fot. SPUTNIK / Reuters / Forum)

Władze Chińskiej Republiki Ludowej opublikowały dokument nazwany „stanowiskiem Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego”. Pekin wzywa do poszanowania integralności terytorialnej, ale zdaniem dr. Michała Bogusza, de facto wspiera politycznie Rosję.

W rozmowie z PAP dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodniej wskazuje, że w ostatnim czasie pojawiało się wiele nieoficjalnych informacji o możliwych dostawach broni z Chin do Rosji. Także sam Waszyngton informował, że Pekin najprawdopodobniej rozważa dostarczenie uzbrojenia wojskom Federacji Rosyjskiej.

Komunistyczne władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. W oficjalnych komunikatach Pekinu mowa najczęściej o „kryzysie” lub „kwestii ukraińskiej”. Jednocześnie chińscy urzędnicy wielokrotnie deklarowali zamiar pogłębiania współpracy z Rosją, w tym w dziedzinie militarnej. 

Wesprzyj nas już teraz!

W opublikowanym w piątek dokumencie pt. „Stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” pojawiły się ogólne apele o poszanowanie integralności terytorialnej „wszystkich państw”, o rozmowy pokojowe i zawieszenie broni. Pekin wyraził również generalny sprzeciw wobec użycia broni jądrowej i gróźb nuklearnych.

W liczącym 12 punktów oświadczeniu znalazło się jednak również wezwanie do „porzucenia zimnowojennego myślenia”, co Pekin często zarzuca USA, a także zniesienia „jednostronnych sankcji”, jak chińskie władze określały sankcje nakładane na Rosję przez Zachód i jego sojuszników.

„W dosyć zdawkowy sposób wzywa do zawieszenia broni, ale bez żadnych wstępnych warunków. Brakuje też wezwania do wycofania wojsk agresora. Politycznie wspiera Rosję, ponieważ, nie wymieniając NATO z nazwy, powtarza wszystkie jej zarzuty, że rozszerzenie Sojuszu leży u podstaw kryzysu” – ocenia dr Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

„Nawet, kiedy Pekin wzywa do ochrony elektrowni atomowych, to nie adresuje tego do Moskwy, ale mówi ogólnie i de facto wspiera rosyjską dezinformację, że to Ukraińcy atakują elektrownię w Zaporożu” – zaznacza analityk OSW.

Zdaniem dr. Bogusza chińska narracja kierowana jest głównie do państw globalnego Południa. Pekin próbuje się przedstawiać jako „odpowiedzialny i neutralny gracz międzynarodowy, wzywający do zachowania suwerenności i integralności terytorialnej państw, ale w tym samym czasie przedstawicie Chin w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ wstrzymali się od głosu nad rezolucją wzywającą Rosję do wycofania wojsk” – ocenia badacz.

pap logo

Źródło: PAP
Oprac. WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram