Nienawiść do Kościoła nie ustaje. We Francji informacje o kolejnych profanacjach świątyń warto zestawić z coraz mocniejszą ekspansją islamu – w tym przypadku coraz trudniej zachować nawet laickość instytucji publicznych. Ostatnio ujawniono zaniepokojenie władz islamskimi modlitwami na korytarzach uniwersytetu w Sorbonie.
W czwartek 2 marca odnotowano zniszczenia kościoła Saint-Eustache w pierwszej dzielnicy Paryża. Sprawca okazał się recydywistą. Jak donosiły wcześniej niektóre media, w tym Le Figaro i Ouest-France, pod koniec grudnia kilka francuskich kościołów zostało zaatakowanych kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Później, w pierwszej połowie stycznia, podobne zdarzenia zaobserwowano w departamencie Seine-Saint-Denis. Pod koniec stycznia znowu kilka paryskich kościołów stało się celem podpalaczy. Jeden z nich był nawet atakowany dwukrotnie.
Osoba podejrzana o zniszczenia w kościele Saint-Eustache jest nadal poszukiwana przez policję. Według telewizji CNews jest to ten sam osobnik, który miał dokonać podobnego ataku na kościół Saint-François-Xavier, w 7. dzielnicy Paryża, co miało miejsce pod koniec lutego. Kilka diecezji w związku z powtarzającymi się zniszczeniami zdecydowało się na wynajęcie firm ochroniarskich.
Wesprzyj nas już teraz!
Informacje o profanacjach kościołów warto zestawić z coraz mocniejszą ekspansją we Francji islamu. W tym przypadku coraz trudniej zachować nawet laickość instytucji publicznych. Ostatnio ujawniono zaniepokojenie władz islamskimi modlitwami na korytarzach… Uniwersytetu Sorbona Paris Nord. Christophe Fouqueré, rektor Université de Paris XIII Paris-Nord, rozesłał do nauczycieli i studentów e-maile przypominające im o zasadzie laickości uczelni.
Informacje o modłach islamskich na uczelni podało pismo „Marianne” w piątek 3 marca. Uniwersytet Sorbony Paryż-Północ obejmuje mocno imigranckie podparyskie gminy Bobigny, Argenteuil, Saint-Denis, La Plaine Saint-Denis oraz Villetaneuse. Zjawisko to nie jest jednak nowe. Już pod koniec 2021 r. władze regionalne Île-de-France (region paryski) wyrażały zaniepokojenie pojawieniem się islamistów na ten uniwersytetach. „Le Figaro” podawało w październiku 2022 r., że Ministerstwo Edukacji Narodowej odnotowało 720 zgłoszeń naruszenia zasad „laicyzmu”, wobec 313 takich naruszeń miesiąc wcześniej.
BD
Dlaczego nas prześladujecie? Ks. prof. Roszak o antykatolickiej drodze donikąd