W czwartek rozpoczęło się ostatnie Zgromadzenie Synodalne niemieckiej Drogi Synodalnej. Biskupi i świeccy głosują nad finalnymi dokumentami procesu, chcąc później zaproponować je Kościołowi powszechnemu.
Otwarte w czwartek Zgromadzenie Synodalne jest piątym i ostatnim tego rodzaju spotkaniem Drogi Synodalnej. Progresywnie nastawiona większość biskupów i świeckich uczestniczących w procesie wiąże z nim duże nadzieje. Jednym z najważniejszych tematów jest powołanie tzw. Rady Synodalnej – nowej instytucji, która składając się zarówno z biskupów jak i ze świeckich ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Stolica Apostolska zakazała Niemcom powoływania takiej rady. Ci jednak chcą ją stworzyć, zapowiadając jednak, że wyjaśnią szerzej zasady jej funkcjonowania, które mają być zgodne z prawem kanonicznym. Taką zapowiedź złożył w czwartek przewodniczący niemieckiego episkopatu, bp Georg Bätzing.
Jak dotąd w czwartek przegłosowano dokument na temat kapłaństwa. Zgromadzenie Synodalne uznało, że kapłaństwo jest Kościołowi w Niemczech nadal potrzebne jako należące do istoty katolicyzmu; uważa jednak, że powinno się bardzo zmienić, tak, by dać odpór klerykalizmowi. Wśród zaproponowanych do dalszej debaty na forum Kościoła powszechnego idei są między innymi: zniesienie obowiązkowego celibatu oraz kapłaństwo kobiet.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach