13 marca 2023

Rishi Sunak w Wielkiej Brytanii – Humza Yousaf w Szkocji? Muzułmanin obejmie przywództwo w Edynburgu?

(fot. Scottish Government, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons)

Trwają wybory przewodniczącego rządzącej od 16 lat Szkockiej Partii Narodowej. Ich zwycięzca obejmie jednocześnie urząd premiera kraju. Faworytem w wyborczym wyścigu jest… syn migranta z Pakistanu i Kenijki – muzułmanin Humza Yousaf. Jeśli polityk rzeczywiście zdobędzie poparcie większości partyjnych kolegów, będzie już drugim premierem o odległym kulturowo pochodzeniu, stojącym na czele rządu państwa wchodzącego w skład Zjednoczonego Królestwa.

 Wybory nowego lidera SNP są konieczne w związku za zapowiedzianą niespełna miesiąc temu rezygnacją Nicoli Sturgeon. Choć jej dorobek jako szefowej rządu budzi mieszane oceny, niezaprzeczalnym faktem jest to, iż przez ostatnie lata zdominowała szkocką politykę na tyle, że w SNP nie ma żadnego jej naturalnego następcy i partia znalazła się na politycznym rozdrożu.

W zasadzie na politycznym rozdrożu SNP znalazła się już pod koniec rządów Sturgeon, w związku z dwiema kluczowymi sprawami. Jesienią zeszłego roku brytyjski Sąd Najwyższy jednomyślnie orzekł, że władze szkockie nie mają kompetencji, by rozpisać referendum niepodległościowe bez zgody rządu w Londynie, co utrąciło ogłoszony przez Sturgeon plan przeprowadzenia takiego plebiscytu w październiku tego roku.

Wesprzyj nas już teraz!

Druga to przyjęta przez szkocki parlament, ale zablokowana przez rząd w Londynie ustawa o tzw. zmianie płci, która miała zliberalizować chirurgiczne okaleczanie pacjentów odrzucających własną tożsamość płciową. Ustawa sama w sobie budziła duże kontrowersje, ale wzrosły one jeszcze bardziej wskutek głośnej sprawy rzekomo transseksualnego gwałciciela, który początkowo trafił do więzienia dla kobiet – dokładnie przed takimi oszustwami ostrzegali przeciwnicy ustawy.

Obie te sprawy znacząco przyczyniły się do tego, że Sturgeon po ponad ośmiu latach ogłosiła rezygnację. Ostatecznie o schedę po niej ubiegają się wspomniany minister zdrowia, mający pakistańskie korzenie Yousaf, minister finansów Kate Forbes oraz była wiceminister sprawiedliwości Ash Regan.

Początkowo największe szanse dawano 32-letniej Forbes, którą jest bardzo dobrze oceniana za gospodarcze przeprowadzenie kraju przez pandemię Covid-19, ale to się zmieniło, gdy zaczęła mówić o swoich przekonaniach religijnych – Lewicowej Opinii Publicznej nie przypadł do gustu fakt, że należy ona do niechętnego światopoglądowym nowinkom Wolnego Kościoła Szkocji. Forbes sprzeciwia się ustawie o uznaniu płci, zabijanie dzieci nienarodzonych czy prawnemu respektowaniu pseudo- małżeństw homoseksualistów.

 Te poglądy są zupełnie przeciwne do linii przyjętej w ostatnich latach przez SNP, która nie mogąc uzyskać niczego w sprawie niepodległości, zaczęła iść w kierunku radykalnej lewicy .

Ustawie pozwalającej na okaleczanie płciowości pacjentów na życzenie przeciwna jest też Regan, która w proteście złożyła rezygnację ze stanowiska rządowego. To oznacza, że jednym z trójki kandydatów popierających tę ustawę jest Yousaf. On jedna, mimo migranckiego pochodzenia, również nie odpowiada w pełni „postępowym” agitatorom – Ci wytykają politykowi, że w 2014 r., gdy głosowana była legalizacja „małżeństw” jednopłciowych tak zaaranżował inne spotkania, by mieć pretekst do tego, by nie brać udziału w głosowaniu. Yousafa obciąża też kryzys w publicznej służbie zdrowia, a to ona – a nie ustawa o uznaniu płci czy niepodległość – są wskazywane przez mieszkańców Szkocji jako priorytet.

Jeśli chodzi o sprawę niepodległości, to najbardziej jednoznaczna była Regan, która tak jak to planowała Sturgeon, zamierza potraktować najbliższe wybory do Izby Gmin jako faktyczne referendum. Forbes i Yousaf wskazywali, że zamierzają nieco spowolnić tempo i stabilnie budować trwałe poparcie dla niepodległości. Jednak w niedzielę Yousaf powiedział, że żadnej opcji nie wyklucza i bierze pod uwagę rozpisanie nowych wyborów do szkockiego parlamentu, aby je potraktować jako faktyczne referendum. A zapytany w jaki sposób zamierza rozbić Zjednoczone Królestwo, odparł, iż „użyje wszelkich niezbędnych środków, oczywiście mieszczących się w granicach prawa”.

Wyboru nowego lidera dokonają wszyscy członkowie SNP, których liczba według mediów, znacząco spadła w ostatnim czasie – w szczytowym momencie było ich ok. 125 tys., obecnie 78 tys. Faworytem partyjnego establishmentu, a także, jak wskazuje jedyny sondaż, członków partii jest Yousaf, o kilka punktów proc. wyprzedzając Forbes.

Ale w sondażu przeprowadzonym wśród wyborców SNP, wyniki są odwrotne. Forbes za to wyraźne wygrywa w badaniach przeprowadzanych wśród całej populacji Szkocji, co oznacza, że ona najprędzej przyciągnąć może wyborców innych partii, a tym samym najbardziej zwiększyć poparcie dla niepodległości.

A to tymczasem wyraźnie spadło – od czasu ustawy o uznaniu płci zwolennicy pozostania Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa wygrali prawie wszystkie sondaże, przy czym ich przewaga zbliża się do tej, która była w pierwszym referendum w 2014 r. – 55:45 proc.

(PAP)/ oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram