Odkąd pomiędzy Warszawą a Tel -Awiwem rozgorzał spór o sposób organizacji edukacyjnych wycieczek żydowskiej młodzieży zwyczajowe wyjazdy uczniów z blisko- wschodniego kraju do Polski zostały wstrzymane. Powodem był zarzut kreowania negatywnego wizerunku polski, jako miejsca niebezpiecznego dla Żydów przez służby chroniące przyjezdnych – uzbrojone i wprowadzające rygorystyczne środki ostrożności. Jak poinformował wiceminister kultury, Jarosław Sellin, w najbliższym czasie prawdopodobnie dojdzie do zawarcia nowego porozumienia, a izraelskie MSZ znowu będzie przysyłać do Polski młodzieżowe wycieczki.
Jak poinformował goszcząc na antenie telewizyjnej „Jedynki” polityk, podczas wczorajszego spotkania przedstawicieli resortu Spraw Zagranicznych z delegacją żydowskiego państwa opracowano już wstępny kształt nowych zasad wyjazdów. – O szczegółach nie mogę mówić, bo to wstępne porozumienie musi być jeszcze zatwierdzone przez oba rządy. Myślę, że to się dokona bardzo szybko i będzie zakomunikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – przewidywał.
– Obu stronom zależy na tym, aby sprawę ostatecznie załatwić przed 19 kwietnia – dodawał parlamentarzysta. We wskazanym dniu wypada bowiem 80. rocznica wybuchu powstania w gettcie warszawskim. Jak wyjawi polityk, na tegoroczne uroczystości „przyjedzie prezydent Izraela, przyjedzie prezydent Niemiec” i stąd rządy wolałyby, aby podczas uroczystości rocznicowych dyplomatyczny spór był już rozstrzygnięty.
Wesprzyj nas już teraz!
W połowie czerwca 2022 r. ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Resort uzasadnił swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał wówczas, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy.
Młodzież izraelska tradycyjnie przyjeżdżała do Polski latem, by zwiedzić byłe niemieckie nazistowskie obozy w celu zdobycia wiedzy o Holokauście i uczczenia pamięci pomordowanych. Wyjazd ten od dawna uważany jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed wybuchem pandemii co roku brało w nim udział ok. 40 tys. izraelskich uczniów.
Podczas wycieczek młodzi Żydzi przebywali w Polsce na zasadach innych, niż jakakolwiek inna grupa zagraniczna odwiedzająca nasz kraj – byli chronieni przez uzbrojonych strażników, ostrzegani o konieczności zachowania środków bezpieczeństwa, a według części źródeł – ostrzegani, że w Polsce roi się od antysemitów, zagrażających ich życiu. Wszystko to przekładało się na utwierdzanie przyjezdnych w zwyczajowej niechęci Izraelitów do Polski i umacniania wizji naszego kraju jako niebezpiecznego dla Żydów.
(PAP)/ oprac. FA
Wiceszef MSZ: wśród młodzieży izraelskiej budowany jest wizerunek Polski jako państwa antysemickiego