Wieloletni prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI, abp Georg Gänswein, podarował jednej z rzymskich parafii sutannę zmarłego Ojca Świętego. Biała papieska szata trafiła do kościoła Santa Maria Consolatrice, który był tytularnych kościołem kard. Josepha Ratzingera.
„Benedykt nosił ją od dawna, nawet w zeszłym roku. Papież senior chciał, aby jego kościół tytularny otrzymał od niego sutannę” – wyjaśnił arcybiskup. Zaznaczył, że to zostało zapisane w testamencie papieża, którego jest wykonawcą. Przypomnijmy, że Benedykt XVI zmarł 31 grudnia ubiegłego roku.
W homilii podczas Mszy świętej, abp Gänswein przypomniał, że Benedykt XVI często opowiadał o swoich wizytach i spotkaniach w parafii Santa Maria Consolatrice. „W tym kościele czuł się jak w domu, w rodzinie jako ojciec pięknej, licznej i owocnej rodziny” – powiedział arcybiskup. Po Mszy świętej były sekretarz Benedykta XVI poświęcił tablicę upamiętniającą zmarłego papieża.
Wesprzyj nas już teraz!
Warto dodać, że w parafii znajduje się już sutanna, którą Benedykt XVI nosił podczas swojej wizyty w 2005 roku. Wraz ze zdjęciami zmarłego papieża parafia chce publicznie wyeksponować sprezentowaną teraz sutannę. Dziś jest kościołem tytularnym zachodnioafrykańskiego kardynała Philippe’a Nakellentuba Ouedraogo.
Abp Gänswein odwiedził parafię we wspomnienie św. Józefa, a więc w dniu imienin Benedykta XVI. Było to jedno z pierwszych publicznych spotkań arcybiskupa poza Watykanem od śmierci papieża. Nie wiadomo jeszcze, jakie zadania papież Franciszek powierzy 66-letniemu hierarsze z Niemiec.
Abp Gänswein pracował dla Benedykta XVI przez prawie 20 lat – przed, w trakcie i po zakończeniu pontyfikatu. Od 2013 roku jednocześnie służył Franciszkowi jako prefekt Domu Papieskiego. W 2020 roku papież udzielił abp Gänsweinowi urlopu, by mógł całkowicie poświęcić się opiece nad papieżem seniorem. W oficjalnych komunikatach watykańskich abp Gänswein nadal określany jest jako „prefekt Domu Papieskiego”. W kręgach watykańskich mówi się, że arcybiskup może wkrótce opuścić Rzym i zostać nuncjuszem apostolskim.
Źródło: KAI
WMa