Parlament Europejski w październiku 2022 r. przyjął zakaz instalacji w nowych domach ogrzewania na paliwa kopalne. Docelowo nowe budynki muszą być całkowicie zeroemisyjne. Dzisiaj nad radykalnymi przepisami trwa dyskusja, jednak dotyczy głównie terminu wprowadzania drakońskiego prawa.
Jak podaje RMF FM, przepisy dot. zeroemisyjności zostaną prawdopodobnie zaakceptowane w kształcie, jakiego chce KE i Rada UE. Oznacza to, że wszystkie nowe budynki nie będą mogły emitować gazów cieplarnianych od 2030 roku.
KE chciała, by ciepło do nowych, zeroemisyjnych budynków pochodziło wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Na takie rozwiązania nie zgadza się Rada UE i PE. Oba ciała przyjęły poprawkę zapewniającą podpięcie zeroemisyjnych miejskich budynków do zmodernizowanej sieci ciepłownictwa systemowego (węgiel, gaz, biomasa) z którego np. w Polsce korzysta obecnie 15 mln osób.
Wesprzyj nas już teraz!
Eurokraci przekonują, że rozwiązanie zapewni przystępne koszty ogrzewania.
Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia terminu zakazu montowania pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach. PE chce, by zaczął on obowiązywać już od 2026 lub 2027 r. Z kolei Rada UE chce umożliwić decydowanie o terminach wprowadzenia zakazu poszczególnym krajom członkowskim, z nieprzekraczalnym terminem do 2040 r.
Gigantyczne pieniądze na termomodernizację mieszkalnictwa mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy (58 mld na cele klimatyczne) i Społecznego Funduszu Klimatycznego (ok. 54 mld zł dla Polski). Odpowiednie środki na ten cel Polska może przeznaczyć również z handlu unijnymi uprawnieniami na emisję CO2 EU ETS. Najprawdopodobniej jednak gros kosztów związanych z radykalnymi zmianami spadnie na podatników i potencjalnych klientów.
Źródło: rmf24.pl
PR
Nadchodzi totalne zniewolenie?! Ta publikacja rozwieje wątpliwości – zapraszamy na konferencję
„Janek, dlaczego się czepiasz równoważnego rozwoju?”. POSPIESZALSKI odpowiada!
Jak globaliści chcą zniewolić ludzkość. Dyskusja wokół raportu o zrównoważonym rozwoju