Papież Franciszek przyjął rezygnację z urzędu biskupa niemieckiej diecezji Osnabrück. Bp Franz Josef Bode pełnił tę funkcję przez długie lata, będąc zarazem wiceprzewodniczącym niemieckiego episkopatu. Hierarcha odgrywał również kluczową rolę w tzw. niemieckiej drodze synodalnej, która postulowała m.in. wprowadzenie kapłaństwa kobiet czy błogosławienie związków par jednopłciowych.
Po ostatnim zgromadzeniu synodalnym w marcu we Frankfurcie bp Bode oświadczył: „Uchwały ostatnich zgromadzeń synodalnych, poparte przez przytłaczającą większość biskupów i świeckich, dają nam wiatr w plecy, którego potrzebujemy do konkretnych zmian w naszej diecezji” – mówił wielki orędownik rewolucyjnych zmian w Kościele.
Decyzja Watykanu o przyjęciu dymisji bp. Bode wynika z opublikowanego w 2022 roku raportu, w którym zawarto szereg nadużyć w diecezji Osnabrück, którą zarządzał hierarcha. Z raportu wynikało, że biskup „w pierwszych dziesięcioleciach swojego urzędowania wielokrotnie pozostawiał na stanowiskach oskarżonych, nawet tych, którzy niewątpliwie stwarzali zagrożenie, lub powoływał ich na urzędy, które umożliwiały dalsze popełnianie przestępstw, w duszpasterstwie parafialnym, lub nawet powierzał im zadania kierownicze w duszpasterstwie młodzieży”.
Wesprzyj nas już teraz!
Hierarcha przyznał się do przedstawianych mu w raporcie zarzutów niedopełnienia swoich obowiązków. „Źle oceniałem sprawy, często działałem niezdecydowanie i podjąłem wiele błędnych decyzji i nie sprostałem w tych momentach mojej odpowiedzialności jako biskupa. Wyraźnie uznaję moją odpowiedzialność, jak również moje osobiste błędy i mogę tylko ponownie prosić dzisiaj o przebaczenie wszystkich dotkniętych!” – powiedział kończący swą posługę hierarcha.
Przypomnijmy, że bp Franz-Josef Bode w 2022 roku mówił, że jest rozczarowany pontyfikatem Franciszka. Progresywny biskup przyznawał, że liczył na więcej. Bp Bode od dawna był znany jako wielki zwolennik błogosławienia par jednopłciowych, zniesienia obowiązkowego celibatu czy wyświęcania kobiet na księży.
– Pojawia się pytanie, czy nowa rzeczywistość – co być może odpowiada w lepszy sposób niż pierwszy [związek] Przymierzu Boga z ludźmi – zawsze musi w konsekwencji wykluczać od [sakramentów] spowiedzi i Komunii? Powstaje pytanie, czy pary, które ponownie zawarły związek cywilny – mimo wszystko – nie mogłyby być dopuszczone do sakramentów, nie zmieniając dotychczasowego stylu życia – zastanawiał się w 2015 roku bp Bode.
Źródło: KAI, lifesitenews.com, PCh24.pl
WMa
https://m.pch24.pl/czolowy-progresista-z-niemiec-rozczarowany-franciszkiem-oczekiwania-byly-wieksze/