Ostatni tydzień życia Jezusa Chrystusa jest symbolicznie odzwierciedlany analogicznym tygodniem w czasie roku liturgicznego. Nazywamy go Wielkim Tygodniem i jest to najbardziej intensywny okresem życia liturgicznego Kościoła. Czas ten zaczyna się procesją z Niedzieli Palmowej. O symbolice m.in. tego dnia opowiedział PCh24 TV ks. Grzegorz Śniadoch IBP.
Jak zauważył kapłan, pierwsza lekcja Niedzieli Palmowej, która niejako otwiera ten dzień w tradycyjnym rycie Mszy św., jest opisem z Księgi Wyjścia. Opowiada on jak to przy dwunastu źródłach pod palmami szemrali Żydzi. Ten opis – jak dodał gość PCh24 TV – dość symbolicznie wskazuje, na związek palm z szemraniem.
– Mamy tydzień miedzy tryumfem a ostatecznym pohańbieniem Chrystusa. Ci sami ludzie, a przynajmniej ich część, którzy wołali Hosanna, w Wielki Piątek będą wołali Ukrzyżuj Go! – dodał.
Wesprzyj nas już teraz!
Chrześcijanie biorąc udział w tych obrzędach, trzymając w rękach gałązki palmowe w czasie słuchania Męki Pańskiej, powinni zatem pamiętać, że sami są tymi ludźmi, którzy z jednej strony chętnie oddają część Chrystusowi Królowi, a innym razem – poprzez nasze słabości i namiętności popadają w grzechy – czyli jesteśmy jakby tymi Żydami, albo tym Piłatem, którzy skazują Chrystusa na śmierć, albo też tymi żołnierzami, którzy Go krzyżują.
Te wszystkie wymiary duchowe i symboliczne widać bardzo dobrze zwłaszcza w Niedzieli Palmowej
Cała rozmowa z ks. Grzegorzem Śniadochem IBP dostępna jest na PCh24TV: