Lewicowi liberałowie przekonywali, że przybyli na fali kryzysów migracyjnych do krajów Europy cudzoziemcy z czasem przyjmą panujące w państwach pobytu zwyczaje i zaakceptują normy kulturowe. Tendencje jednak, przynajmniej w Francji, zdają się być wprost przeciwne. Jak potwierdzają statystyki liczba kobiet, zgodnie z islamskim zwyczajem, noszących hidżaby na francuskich ulicach – znacząco się zwiększyła. Największe wzrosty zanotowano wśród muzułmanek w wieku od 25 do 34 lat.
Według badań nt. religijności w ciągu 10 lat popularność stroju wzrosła o 55 proc. W grupie wiekowej od 18 do 49 lat proporcja podskoczyła w tym czasie z 18 proc. do 28 proc. Zwyczaj najpilniej zachowują cudzoziemki z Afryki Subsaharyjskiej, u których moda umocniła się także ponad dwukrotnie (z 12 proc. do 28 proc.). O hidżabie zapominają także migrantki drugiego pokolenia.
Według analiz przeprowadzonych przez Insee i Ined muzułmanie stanowią 10 proc. mieszkańców Francji w wieku 18-59 lat, zatem ok. 6,77 milionów osób. Liczby te utwierdzają pozycję islamu jako drugiej najczęściej wyznawanej religii we Francji.
Wesprzyj nas już teraz!
Eksperci podkreślają jednocześnie sekularyzację kraju w ciągu ostatnich 10 lat. Liczba osób w wieku 19-59 lat deklarujących ateizm osiągnęła już zatrważający poziom 51 proc. i wciąż pnie się ku górze. Katastrofalna w skutkach dla społeczeństwa moda na bezwyznaniowość najsilniejsza jest wśród rdzennych Francuzów. Wśród imigrantów tylko jedna czwarta nie określa się, jako osoby religijne.
Dane jednoznacznie dokumentują też głęboki kryzys, jaki ogarnął katolików na zachodzie. Podczas, gdy przekazanie doktryn religijnych potomstwu ważne jest dla 91 proc. rodzin mahometańskich, 84 proc. żydowskich – w przypadku tych, które deklarują się jako katolickie jest ono priorytetem zaledwie dla 64 proc.
Według badań 6 proc. Francuzów chodzi „regularnie” do kościoła. Liczba ta wyższa jest wśród katolików mieszkających we Francji, ale pochodzących z terytoriów zamorskich – 24 proc. Wśród mieszkających we Francji katolików pochodzących z Portugalii, Hiszpanii i Włoch w mszy uczestniczy 15 proc. Do kościoła regularnie chodzi 55 proc. katolików pochodzących z Afryki Środkowej.
Jedynie 20 proc. muzułmanów we Francji (wśród kobiet 10 proc.) chodzi regularnie do meczetu. 75 proc. muzułmanów zachowuje jednak post podczas Ramadanu.
(PAP)/ oprac. FA