3 kwietnia 2023

Ekspert PAN: sztuczna inteligencja umożliwi „zmartwychwstania” w postaci cyfrowej

(Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję)

Masowe „zmartwychwstania”, przynajmniej w postaci cyfrowej, rekonstrukcji umysłów zmarłych, to będzie „małe miki” w porównaniu z tym, co może się wydarzyć – mówi w wywiadzie dla PAP dr Kamil Kulesza, założyciel Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów, które powstało w strukturach Polskiej Akademii Nauk.

Dr Kulesza komentując przełom, jakim było zaprezentowanie szerokiej publiczności Chatu GPT, podkreślił, że spektakularne możliwości i użyteczność generatorów mowy to jedynie preludium wielkich zmian jakie czeka społeczeństwo w sytuacji szerszego upowszechnienia przełomowej technologii.

Choć udoskonalone produkty OpenAI czy Google’a mogą spowodować drastyczne zmiany na rynku pracy, zdaniem eksperta prawdziwy „gamechanger” nie polega wyłącznie na zastępowaniu przez AI ludzkich specjalistów. Z dużym prawdopodobieństwem, zmianie ulegnie cały model biznesowy wielkich koncernów informatycznych, tak, jak zmieni się sposób korzystania z internetu i sposób komunikacji z komputerem.

Wesprzyj nas już teraz!

„Zmieni się cały komputerowy interface i może okazać się, że klawiatury, myszki a nawet ekrany, także smartfonów, odejdą do lamusa, gdyż zaczniemy się efektywnie komunikować z AI, pewnie najpierw za pomocą głosu” – przekonuje dr Kulesza.

Choć na taką rewolucję przyjdzie jeszcze poczekać z uwagi na bariery technologiczno-ekonomiczne, zdaniem eksperta dyskusja na temat software’u ma wymiar drugorzędny.

„Jestem sobie w stanie wyobrazić, że treści „zamówione” przez nas za pomocą komendy głosowej manifestują się nam nie tylko przed oczyma, ale jednocześnie w mózgu. Niemniej jednak to tylko technikalia, gdyż ChatGTP to zaledwie zewnętrzna manifestacja zmian technologicznych, którą miało okazję zobaczyć szerokie grono użytkowników” – uważa ekspert PAN.

Jak przekonuje, z punktu widzenia badaczy AI ciekawsze jest to, że stojąca za nim technologia jest jednym z przykładów uzyskania własności emergentnych. To znaczy np. kiedy ChatGPT znajduje rozwiązania problemów, których wcześniej nikt go nie uczył i nie znajdują się w jego materiałach źródłowych. Zdaniem eksperta dziś mamy do czynienia z sytuacją gdy „komputer sam się uczy i programuje”.

Ale zdaniem przedstawiciela PAN, rozwój sztucznej inteligencji może doprowadzić do pojawienia się nowej, nieznanej dotąd formy „inteligencji”. „Najciekawsze pytanie dotyczy tempa zmian i tego, czy i kiedy zajdzie tzw. osobliwość technologiczna (ang. singularity), bo będzie to drastyczna zmiana jakościowa, która może unieważnić wszystkie wcześniejsze przewidywania” – przekonuje.

„Termin Singularity odnosi się do sytuacji, kiedy przyspieszające tempo rozwoju technologicznego wejdzie w fazę wykładniczego wzrostu (…) Na tym etapie AI będzie obecna w każdym obszarze naszej cywilizacji, będzie więc integrować się z innymi technologiami, które potencjalnie też mogą prowadzić do osobliwości. Dodatkowo zacznie się sama programować, stwarzać swoje coraz doskonalsze wersje – i to coraz szybciej” – tłumaczy.

I choć zdaniem dr Kuleszy nie można wykluczyć scenariusza np. z „Matrixa”, gdzie AI obraca się przeciwko ludziom, szanse jego ziszczenia ocenia jako minimalne. Gdyby jednak chciała pozbyć się człowieka, w opinii eksperta zrobiłaby to w oka mgnieniu – dużo szybciej i skuteczniej niż w filmie Wachowskich.

„Należy chyba więc być optymistą, bo nawet nie dowiemy się, że właśnie „przestaliśmy być”, albo będziemy żyć w ciekawym i coraz lepszym świecie. Bowiem po osobliwości będą działy się rzeczy, które „nawet nie śniły się fizjologom”, jak mawiał Ferdynand Kiepski” – przekonuje.

Do przykładów takich „cudów” zalicza „masowe „zmartwychwstania”, w postaci cyfrowej rekonstrukcji umysłów zmarłych”. Ale to będzie – w jego ocenie – „małe miki” w porównaniu z tym, co może się jeszcze wydarzyć. Punkt, w którym sztuczna inteligencja zacznie się samoreplikować, „drastycznie zmieni świat i przestaną obowiązywać dzisiejsze prawa”.

W ocenie eksperta, choć w historii mieliśmy wiele przełomów technologicznych, żaden z nich nie oznaczał wejścia w stan osobliwości. „Obecna zmiana może polegać np. na tym, że wśród wielu innych cudów zmartwychwstaną zmarli, gdyż ich umysły, czy – jak kto woli – dusze – da się cyfrowo zrekonstruować” – przekonuje.

Odpowiadają na zarzuty o promocję wizji rodem z science-fiction, dr Kulesza przekonuje, że za nadejściem „osobliwości” przemawiają przesłanki z obszaru nauk matematycznych.

„Choćby takie, że problemy o kilkudziesięcioletniej historii zostały pokonane w ostatnich kilku latach w zupełnie inny sposób, niż antycypowano wcześniej, m.in. za pomocą brutalniej siły, czyli mocy obliczeniowej (…) Jeśli utrzymamy tempo zwiększania mocy obliczeniowej, np. wskutek dalszego obowiązywania prawa Moore’a, to wygląda na to, że możemy liczyć na istotny postęp w AI. Oczywiście brak temu podejściu finezji i elegancji, ale to daje – na razie – wyniki. Nie wiadomo, czy rozwiąże wszystkie problemy. Ale, z drugiej strony, ponieważ są w tym podejściu duże sukcesy, więc nastąpiła też intensyfikacja badań na płaszczyźnie teoretycznej” – przekonuje.

PAPpap logo / oprac. PR

Martin Rothblatt. Co łączy transseksualizm z transhumanizmem i jaki świat chcą nam zafundować „naukowcy”?

Moralność, etyka? Dla „sztucznej inteligencji” to pojęcia obce. Liczy się osiągnięcie celu

Sztuczna inteligencja. Potwór bez kagańca

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(45)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 861 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram