Bez wyjaśnienia spraw z przeszłości, przyszłość będzie oparta wyłącznie na interesach tymczasowych. Bardzo liczę na to, że – prędzej czy później – prezydent Zełenski wypowie się jednoznacznie w kwestii ludobójstwa na Kresach południowo-wschodnich – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową historyk prof. Jan Żaryn.
„Dziś jest szansa na to, aby tę historię pisać na nowo i oprzeć ją na prawdzie. O tym również rozmawialiśmy z panem prezydentem Zełenskim, dzisiaj, tutaj u mnie w Kancelarii. O tragicznych mordach na Wołyniu i o tym, w jaki sposób powinniśmy dochodzić prawdy, otrzymać zgodę na ekshumację. Bardzo mocno o to zabiegamy” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
„Bardzo liczę na to, że prędzej czy później, prezydent Zełenski wypowie się jednoznacznie w kwestii ludobójstwa na Kresach południowo-wschodnich” – skomentował wizytę Zełenskiego w Polsce prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. „Ta zbrodnia dokonana przez nacjonalistów ukraińskich nie będzie przedawniona w umysłach polskich” – dodał.
Wesprzyj nas już teraz!
Historyk zaznaczył, że decyzja, kiedy kwestia zbrodni wołyńskiej zostanie jednoznacznie rozwiązana, leży obecnie po stronie ukraińskiej. „Ona jest do rozwiązania przez prezydenta Zełenskiego. Robi on wrażenie człowieka odważnego, dlatego powinien zdecydować się na taką odwagę” – podkreślił historyk.
Co więcej, jego zdaniem od uznania przez Ukraińców wołyńskiego ludobójstwa zależy przyszłość relacji pomiędzy Warszawą i Kijowem.
„Wcześniej czy później będzie musiało to nastąpić, ponieważ w innym przypadku relacje polsko-ukraińskie – niezależnie od bieżących interesów wynikających z wojny, które oczywiście są wspólne, chcemy, aby Ukraina wygrała – na dłuższą metę się nie poprawią” – podkreśla.
„Liczę na to, że prezydent Zełenski wykorzysta obecny czas i dokona jednoznacznej oceny potępiającej ludobójstwo i wskaże, że strona Polska ma rację oraz ma prawo do upamiętniania ofiar tej zbrodni” – podkreślił prof. Żaryn, zaznaczając, że „dobrze, że ta droga naprawiana krzywd została rozpoczęta”.
„Bez wyjaśnienia spraw z przeszłości, przyszłość będzie oparta wyłącznie na interesach tymczasowych, a nie na głębszej symbiozie. Akurat Europa Środkowo-Wschodnia jest w tym położeniu geopolitycznym, że wymaga niejako głębszej tożsamości wspólnotowej” – konkludował prof. Żaryn.
PAP
Morawiecki: rozmawialiśmy z prezydentem Zełenskim o tragicznych mordach na Wołyniu