Polacy w przedziale wiekowym 18-30 są przeciwni liberalizacji prawa aborcyjnego (prawie 60 proc.), są przeciwni wprowadzeniu związków partnerskich (62 proc.), zdecydowanie nie zgadzają się z postulatem legalizacji marihuany (89 proc.) – dowiadujemy się z raportu Fundacji Konrada Adenauera “Polityczny portret młodych Polaków”.
Od jakiegoś czasu w przestrzeni publicznej dominowało silne przekonanie o tym, że młodzież z pokolenia późnych millenialsów i „Z” ma zdecydowanie lewicowe przekonania. Okazuje się, że całkiem niesłusznie.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie 1200 osób w wieku 18-30 lat, młodzi wcale nie są tak mocno ukształtowani w duchu lewicowym jakby się wydawało. Sama „Wyborcza” przyznaje, że „wśród wyborców do trzydziestki w kwestii aborcji i związków partnerskich górę bierze konserwatywne podejście”.
Wesprzyj nas już teraz!
Polacy w przedziale wiekowym 18-30 są przeciwni liberalizacji prawa aborcyjnego (prawie 60 proc.), są przeciwni wprowadzeniu związków partnerskich (62 proc.), zdecydowanie nie zgadzają się z postulatem legalizacji marihuany (89 proc.). Młodzi nie chcą też zniesienia wolnych niedziel (78 proc.).
W kwestiach dotyczących polityki zagranicznej popierają pomoc uchodźcom z Ukrainy, ale jednocześnie sprzeciwiają się pomocy imigrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki, w raporcie błędnie nazywanymi uchodźcami. Choć w kwestiach gospodarczych opowiadają się za większą liberalizacją i ograniczeniem systemu zabezpieczenia socjalnego, większość z nich chce pozostawienia programu 500+ czy podniesienia wieku emerytalnego.
Młodzież mocno popiera natomiast postulat fundacji z budżetu państwa in vitro oraz aborcji (60 proc.), z kolei 80 proc. z nich opowiada się za rozdziałem Kościoła od państwa. Pisarz i publicysta Tomasz Rowiński komentując wyniki badań zastrzega, że trzeba się zastanowić czy pytanie, które tu zostało postawione nie wprowadza w błąd.
„W Polsce rozdział państwa od Kościoła nie jest postulatem, ale stanem prawnym. Czy zatem chodzi o wypowiedzenie konkordatu, czy może jakiś rodzaj dyskryminacji Kościoła w taki sposób by katolicy – duchowni i świeccy – nie mogli się wypowiadać w sprawach publicznych? Wtedy raczej byłaby to ingerencja państwa w sprawy Kościoła, a nie rozdział tych instytucji” – podkreśla.
Wśród politycznych preferencji młodych Polaków dominuje Prawo i Sprawiedliwość, z ponad 27 proc. poparciem. Za nimi plasuje się Koalicja Obywatelska (24,7 proc.), a na niemal 20 proc. głosów młodego pokolenia może liczyć Konfederacja. Co ciekawe, na polityczny głos rzekomo lewicowego pokolenia czyli Lewicę Razem chce oddać głos zaledwie 14 proc.
Wyborcy w wieku 18-30 lat to grupa stanowiąca ponad 4,6 mln osób (15 proc. ogółu elektoratu). W najbliższych wyborach ma zamiar wziąć udział 72 proc.
Źródło: dorzeczy.pl / wyborcza.pl
PR
NOWE MARZENIE HARARIEGO? To zniszczy edukację naszych dzieci!