Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań zarówno Komisji Europejskiej, jak i Parlamentu Europejskiego prowadzących do odebrania Polsce wyłącznego prawa do decydowania o lasach – brzmi przyjęta przez Sejm w piątek uchwała w sprawie obrony polskich lasów.
Za przyjęciem uchwały głosowało 272 posłów, 160 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.
W uchwale wezwano Radę Ministrów do podejmowania stosownych działań, aby „Rzeczpospolita Polska zachowała wyłączne prawo do decydowania o lasach”. Podkreślono też, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, iż leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
Uchwała wskazuje, że lasy w Polsce stanowią obecnie blisko 30 proc. powierzchni kraju, są dziedzictwem przyrodniczym naszego narodu, a pełniąc funkcje ochronne, społeczne i gospodarcze stanowią istotny element życia obecnych i kolejnych pokoleń Polaków, stąd winny pozostać pod wyłącznym nadzorem państwa polskiego.
Wskazano, że na mocy dotychczasowych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, UE nie prowadzi wspólnej polityki leśnej, a leśnictwo pozostaje w kompetencjach krajowych.
„Od kilku lat legislacja unijna narusza jednak tę zasadę, oddziaływując na leśnictwo poprzez akty prawne wydawane na różnych poziomach. Jak wskazano w dokumencie, „konsekwencje takich działań mogą mieć negatywny wpływ na polskie lasy, ich dostępność dla obywateli polskich oraz konkurencyjność polskiego przemysłu drzewnego”. „Sejm RP wyraża zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań zarówno Komisji Europejskiej, jak i Parlamentu Europejskiego prowadzących do odebrania wyłącznego prawa do decydowania o polskich lasach” – napisano w uchwale.
Sejm wstawił się również za szkalowanymi – głównie w mediach lewicowo-liberalnych – leśnikami. W dokumencie zaapelowano o „zaprzestanie bezpodstawnych ataków na polskich leśników, prowadzących do podważania ich wiedzy i doświadczenia, a w konsekwencji mających doprowadzić do zmiany sposobu gospodarowania lasami w naszym kraju”.
PAP / oprac. pR
„To grozi paraliżem gospodarki leśnej”. MKiŚ i Lasy Państwowe komentują orzeczenie TSUE