Pakiet „Fit for 55”, to bardzo szkodliwa propozycja, Polska do końca będzie sprzeciwiać się tym rozwiązaniom – zapowiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Eurodeputowani opozycji głosując za tymi rozwiązaniami zachowali się nieodpowiedzialnie – dodał.
Parlament Europejski przyjął we wtorek dyrektywy i rozporządzenia z pakietu „Fit for 55”, które mają prowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Według wiceministra sprawiedliwości RP Sebastiana Kalety koszty tego pakietu dla Polski do 2030 roku wyniosą 189 mld euro. „Za” głosowali przedstawiciele PO, PSL i Lewicy.
Minister ds. UE podkreślił w czwartek, że nowa propozycja jest bardzo szkodliwa. „Dla nas nie do zaakceptowania” – oświadczył wskazując, że sprzeciwiał się jej polski rząd oraz eurodeputowani reprezentujący PiS. „Niestety eurodeputowani opozycji za tą propozycją zagłosowali; jestem tym zdumiony, że propozycja, która może uderzyć w najsłabszych, najuboższych zyskała poparcie europosłów opozycji. Uważam, że w tej sprawie zachowali się nieodpowiedzialnie” – mówił Szynkowski vel Sęk.
Wesprzyj nas już teraz!
„Jest to zebranie podatków nałożonych z powodów ideologicznych; podatków, które są nierozsądnie nałożone, bo uderzają w najuboższych, po to, żeby zebrać to w fundusz transformacji klimatycznej, z którego będzie się wedle uznania, arbitralnie płacić tym, którzy rzekomo mają być narażeni na największe koszty tej transformacji” – ocenił Szynkowski vel Sęk.
Dzisiejsza krytyka decyzji PE przez przedstawicieli obozu rządzącego wydaje się jednak nie tylko spóźniona, co mało wiarygodna. Polska miała szansę zablokować niezwykle uciążliwy gospodarczo pakiet Fit for 55 jeszcze na wstępnym etapie negocjacji w 2021 r. Przedstawiciele rządu nie zdecydowali się skorzystać z prawa weta. Jarosław Kaczyński, pytany o tę sprawę na łamach Gazety Polskiej wyjaśnił, że choć bardzo negatywnie ocenia propozycje pakietu, to „w kwestiach klimatu rzeczywistość szybko dezawuuje różne tezy. Zatem czasami bardziej opłaca się na coś zgodzić, odciąć od tego kupon, bo i tak można mieć pewność, iż te najbardziej radykalne rozwiązania nie wejdą w życie”.
Źródło: własne PCh24.pl / PAP
Polacy nie chcą delegalizacji samochodów spalinowych! Podpisz pilny APEL do polskich władz!