Kościół katolicki znajduje się w momencie przełomu, który będzie bardziej radykalny niż reformacja, uważa bp Franz-Josef Overbeck. Niemiecki hierarcha, który został niedawno członkiem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji w Watykanie, czeka na rewolucję.
– Znajdujemy się w momencie historii Kościoła, w którym jest przynajmniej tyle procesów zmian, co przed tysiącem lat – powiedział biskup przemawiając na konferencji w Mülheim. – To jest bardziej intensywne i bardziej radykalne niż reformacja – dodał.
Obecnie zmienia się to, co definiuje Kościół jako instytucja; przekształca się też rola religii w liberalnym społeczeństwie. Aktualny model Kościoła, z jego zaangażowaniem społecznym, odchodzi do lamusa. Trzeba dokonać „wycinki”, aby na tym samym miejscu mogło urosnąć coś nowego, mówił biskup.
Wesprzyj nas już teraz!
Następnie krytykował środowiska prawicowe, wskazując, że to z tych kręgów idzie największe zagrożenie, tam, znajduje się wrogość wobec demokracji, która zagraża zarówno Kościołowi, jak i religii oraz państwu.
Bp Franz-Josef Overbeck jest ordynariuszem niemieckiej diecezji Essen. Odgrywa dużą rolę także poza Niemcami. Jest koordynatorem organizacji charytatywnej Adveniat, która transferuje znaczące środki finansowe z Niemiec do Ameryki Łacińskiej. Overbeck jest jednym z głównych łączników między Niemcami a Ameryką Południową, co w obecnym układzie w Watykanie zapewnia mu wpływową rolę. Biskup był mocno zaangażowany w przygotowania do Synodu Amazońskiego, nakierowane na zniesienie celibatu i dopuszczenie kobiet do kapłaństwa. Już wtedy mówił o nadchodzącym w Kościele przełomie, po którym nic już nie będzie takie samo. Teraz podobne słowa wypowiada w kontekście Synodu o Synodalności oraz niemieckiej Drogi Synodalnej. Overbeck jest zagorzałym zwolennikiem wszystkich rewolucyjnych zmian, także tych dotyczących homoseksualizmu czy genderyzmu.
Papież Franciszek okazał niedawno biskupowi swoje zaufanie, powołując go do Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, którą kieruje portugalski kardynał José Tolentino Calaça de Mendonça, nominat Franciszka, dobrze znający kręgi kościelne, oprócz ojczystej Portugalii, również w Rzymie i w Brazylii.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach