Prof. David Alberta Jones jest dyrektorem Anscombe Centre i zarazem jednym z członków Papieskiej Akademii Życia. Skrytykował on niedawne wystąpienie abp. Vincenza Paglii, przewodniczącego tejże Akademii, odnoszące się do wspomaganego samobójstwa.
Autor nawiązał do sytuacji w Anglii i Walii, gdzie od 1961 roku obowiązuje ustawa, zgodnie z którą nie można wszczynać postępowania w sprawie o przestępstwo samobójstwa, chyba że inaczej zdecyduje dyrekcja prokuratury. W efekcie wspomagane samobójstwo w Anglii i Walii nie zawsze powinno być ścigane.
Według prof. Jonesa jest jednak znacząca różnica: w Anglii i Walii dochodzi niejako do odstąpienia od ściągania po fakcie, tymczasem we Włoszech mamy do czynienia z propozycją apriorycznej rezygnacji ze ściągania, przed faktem.
Wesprzyj nas już teraz!
Włoscy politycy mogą czuć się w pewnym sensie związani wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2019 roku, zgodnie z którym należy odstąpić od zakazu wspomaganego samobójstwa w niektórych sytuacjach. Dlatego część teologów, jak choćby ks. Carlo Casalone SJ, argumentuje na rzecz manwerwowania w ramach tego, co możliwe: politycy mają głosować na bardziej restrykcyjną ustawę. Według prof. Jonesa ks. Casalone SJ i postępujący jakby za jego myśleniem abp Vincenzo Paglia „nie doceniają niebezpieczeństw w normalizacji wspomaganego samobójstwa”.
Zdaniem autora Włosi mogą obawiać się, że podzielą los Szwajcarii, gdzie regulacji w sprawie wspomaganego samobójstwa nie ma, co w praktyce sprawia, że organizują ją prywatne podmioty. W jego ocenie o wiele gorsze jest jednak rozstrzygnięcie, które miałoby przekazywać wspomagane samobójstwo w ręce służby zdrowia, co tym bardziej je normalizuje.
„Z perspektywy kogoś żyjącego w kraju, w którym ta kwestia wciąż wisi na włosku, słowa [jego przemówienia] były wyjątkowo niewłaściwe. Sprawiły fałszywe wrażenie, że zmiana prawa jest nieunikniona i że Kościół w końcu ją zaakceptuje. […] Musimy nadal to odrzucać i jasno mówić, że każde samobójstwo, czy to ze wsparciem czy nie, jest tragedią” – podsumował autor.
Źródło: catholicherald.co.uk
Pach