28 kwietnia 2023

Nasi rodacy zbytnio nie cenią gotówki. Pieniądz cyfrowy w Polsce przejdzie gładko?

(Fot. Pixabay.com)

Jeśli wierzyć badaniu wykonanemu przez międzynarodową firmę zajmującą się płatnościami, Polacy nie mieliby raczej większych oporów przed zlikwidowaniem obrotu gotówkowego. Kierując się zapewne wyłącznie kryterium wygody użycia, nie biorą pod uwagę konsekwencji stuprocentowego przejścia przez państwo na walutę cyfrową.

Koncern EVO przeprowadził swoje badanie w ubiegłym roku, ponoć na reprezentatywnej próbie społecznej, wspólnie z globalnym operatorem VISA. Chodziło o sprawdzenie postaw konsumenckich związanych z różnymi formami obrotu pieniądza w obszernej grupie wiekowej 18 – 65 lat.

„Badacze podzielili Europejczyków na 3 segmenty – gotówkowi tradycjonaliści, multipłatnicy i bezgotówkowcy. Pod względem deklarowanego gotówkowego tradycjonalizmu najgorzej wypadła Polska (tylko 17%), a najlepiej Irlandia – aż 23%. Polska ma też wysoki procent multipłatników (51%) i bezgotówkowców 32%” – omawia rezultaty portal Monetarna.pl.

Wesprzyj nas już teraz!

Dla 38 procent naszych rodaków opcja skorzystania z opcji płacenia bez użycia gotówki oznacza po prostu tyle, iż sprzedawca bądź usługodawca dba o zaspokajanie oczekiwań konsumentów. 22 procent badanych zadeklarowało częstsze niż przed tak zwaną pandemią używanie kart podczas dokonywanych w sklepie zakupów czy korzystania z usług.

„Karta i gotówka to najczęściej spontanicznie wymieniane metody płatności przez respondentów ze wszystkich krajów. W niektórych krajach gotówka przychodzi do głowy nieco rzadziej, np. w Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii. Tam częściej wymieniane są metody płatności elektronicznych, takie jak: cyfrowe portfele lub inne aplikacje oraz płatności zbliżeniowe telefonem lub innym urządzeniem. Polska wypadła tutaj najgorzej. Tylko 42% Polaków spontanicznie wymienia gotówkę jako formę płatności” – czytamy w omówieniu.

Według portalu Business Insider, duża większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z wchodzących w przyszłym roku ograniczeń w płatnościach gotówkowych.

We wszystkich krajach objętych badaniem EVO/VISA gotówka pozostaje jednak wciąż najczęściej używanym instrumentem zapłaty.

„(…) gotówka daje anonimowość jej użytkownikom wobec państwa, które chce o nas wszystko wiedzieć i sterować naszymi zachowaniami w kwestii konsumpcji, zdrowia i przemieszczania się. Weźmy wszyscy pod uwagę, że dzięki CBDC (programowalnemu cyfrowemu pieniądzu banku centralnego) banki będą wiedziały nawet ile kawy wypijamy” – ostrzega Monetarna.pl.

„Cyfrowe płatności mogą stać się podstawą do stworzenia systemu wymierzającego nam kary i nagrody za określone zachowania konsumenckie, np. w kwestii rzekomej walki o dobro klimatu. O systemie scoringowym, podobnym do tego w Chinach już mówi się we Francji, gdzie lansuje się też paszporty na ślad węglowy. W Kanadzie dochodziło do blokowania kont bankowych protestującym przeciwko zamordyzmowi, truckersom. Ci, którzy nie mieli gotówki zostawali z niczym” – wylicza portal.

Monetarna.pl przypomina także, iż system CBDC umożliwia objęcie pieniądza terminem ważności. Ma to już miejsce w Chinach będących niedoścignionym na razie ideałem ideologów ze Światowego Forum Ekonomicznego.

Źródło: Monetarna.pl

RoM

Inicjatywa C40: budowa getta bez aut, mięsa i nowej odzieży. Ostrzegaliśmy o tym już dawno temu! [RAPORT PCH24]

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(17)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 267 250 zł cel: 300 000 zł
89%
wybierz kwotę:
Wspieram