4 maja 2023

14 milionów posad w 5 lat. Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje, kogo sztuczna inteligencja pozbawi pracy

(fot. flickr.com/ Focal Foto)

Automatyzacja kolejnych dziedzin pracy i wzrost kompetencji sztucznej inteligencji w większości osób na rynku pracy wzbudza pytanie o to, na ile praca i jego zawód zmieni się w perspektywie najbliższych lat. Nie brak również obaw o utratę zatrudnienia wraz z przysposobieniem do kolejnych zadań AI. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego poświęconej temu zagadnieniu w najbliższym czasie możemy spodziewać się wielomilionowych zwolnień…

Wedle przewidywań zawartych w tegorocznej edycji raportu „The Future of Jobs” – wydanego przez Światowe Forum Ekonomiczne w przeciągu najbliższych 5 lat pracę na rzecz sztucznej inteligencji stracą 83 miliony zatrudnionych. Przede wszystkim automatyzacja dotknąć ma urzędy, posady obsługi klienta i prace biurowe. Algorytmy zastąpić mają także pracowników poczty, czy działów obsługi w bankach. W sumie z tej gałęzi rynku pracy ubyć ma 26 milionów etatów.

Rozwój nowoczesnych technologii ma jednak nie tylko usuwać dawne miejsca pracy – zdaniem analityków Światowego Forum Ekonomicznego w związku z nim powstanie 69 milionów nowych stanowisk dla specjalistów obeznanych z informatyką. To mimo wszystko liczba niższa od szacowanej ilości czekających na etatowe cięcia stanowisk – w sumie ekspansja AI na rynku pracy oznaczać będzie zatem według WEF 14- miliony ubytek w globalnym zatrudnieniu.

Wesprzyj nas już teraz!

Znacznie większą liczbę pracowników niż zwolnienia czekać ma przekształcenie zawodowych realiów. Konieczności doszkalania się, zwiększania kwalifikacji i zmiany rutyny doświadczyć ma 44 proc. zatrudnionych. Wedle prognoz organizacji w 2027 roku udział pracy wykonywanej przez maszyny w stosunku do pracy ludzkiej osiągnie średnio 43 proc.

Światowe Forum Ekonomiczne to organizacja znana z międzynarodowych wpływów – posiadająca wpływ na kształtowanie przekonań wielu wiodących decydentów politycznych. Jej przewodniczący – Klaus Schwab zasłynął jako twórca koncepcji 4 rewolucji przemysłowej – proponując zerwanie z własnością prywatną i stworzenie szerokiej warstwy prekariatu – który dzięki zapewnieniu podstawowego dochodu gwarantowanego nie będzie buntował się wobec gorszej pozycji ekonomicznej. Przebudowę systemu gospodarczego w tym kierunku mają umożliwić wysokie technologie. Główną twarzą organizacji pozostawał przez kilka lat skrajny publicysta Yuval Noah Harari, przedstawiający wizję przyszłego świata, w którym ludzie pozbawieni będą pracy przez rozwój sztucznej inteligencji. 

źródło: rp.pl 

FA

Sztuczna inteligencja. Potwór bez kagańca

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram