5 maja 2023

78 lat temu Brygada Świętokrzyska NSZ wyzwoliła Obóz Koncentracyjny. Uczczono bohaterski czyn „Wyklętych”

(fot. prtscr/youtube/Moja Ojczyzna )

Równe 78 lat temu –  5 maja 1945 roku żołnierze Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych jako jedyny w dziejach II Wojny Światowej oddział partyzancki wyzwolili obóz koncentracyjny. W Holiszowie – położonym na zachodzie Czech, uczczono dziś bohaterski czyn wojskowych polskiego – antyniemieckiego i antykomunistycznego- podziemia.

Współorganizatorem rokrocznych uroczystości jest od 2015 Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jego przewodniczący Karol Wołek powiedział PAP, że wyzwolenie obozu w Holiszowie jest jedynym przypadkiem w czasie II wojny światowej, gdy dokonał tego oddział partyzancki.

Wołek przypomniał, że żołnierze Brygady Świętokrzyskiej przechodzili koło Holiszowa i zmierzali w stronę frontu amerykańsko-niemieckiego, żeby połączyć się z wojskami alianckimi. – Od Czechów dowiedzieli się, że przez Niemców szykowana jest akcja wymordowania żydowskich więźniarek. Brygada Świętokrzyska zaatakowała obóz przy stratach dwóch rannych i wyzwoliła wszystkie więźniarki. Żadna nie zginęła – powiedział PAP patriotyczny aktywista.

Wesprzyj nas już teraz!

W wyniku akcji polskich żołnierzy uwolniono około 700 kobiet w tym 167 Polek oraz ponad 200 Żydówek. Do niewoli wzięto za to ok. 200 esesmanów i 15 strażniczek.

Obok delegacji Związku Żołnierzy NSZ kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wydarzenia sprzed 78 lat złożyli członkowie Stowarzyszenia Motocyklowego Monte Cassino Intermarum z Janowa Lubelskiego. Stowarzyszenie zrzesza miłośników turystyki motocyklowej oraz historii. Do Czech trafili podczas realizowania swojej trasy rajdu śladami Piastów Śląskich.

Nie tylko motocykliści, ale i bardziej oficjalne delegacje spotykają się w Holiszowie z polskim kapłanem sprawującym posługę w kilku okolicznych parafiach. Ksiądz Wojciech Pelowski rokrocznie uczestniczy w uroczystościach i przyznaje, że poza nimi Czesi o tym miejscu nie pamiętają. – Nawet jak jest Wszystkich Świętych to nikt tutaj świeczki nie zapali. Jak ja nie przyjdę, to nie ma. To taka pokazówka raz do roku. Nikt o tym nie mówi. Czasami przyjadą Polacy i sobie powspominamy – ubolewał duchowny.

Kwiaty w imieniu polskich dyplomatów w Czechach złożył dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj.

(PAP)/oprac. FA

pap logo

PROF. RYBA. Czy uratujemy pamięć po Żołnierzach Wyklętych?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram