Na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony wybiera się wielu Francuzów, którzy nie zgadzają się z rewolucyjną linią Franciszka, cenią Mszę trydencką, zaś Kościół postrzegają jako duchowego przewodnika do zbawienia, nie upatrując w nim instytucji charytatywnej czy międzynarodowej organizacji na rzecz ziemskiego braterstwa.
Dziennik La Croix przeprowadził wśród francuskich uczestników ŚDM ankietę, której wyniki mogą nieco zaskakiwać. Pośród 30 tysięcy osób wybierających się do Lizbony znad Sekwany aż 38 procent ceni zwalczaną przez papieża Mszę świętą według rytu tradycyjnego, zaś 8 procent ją preferuje. 40 procent – ceni, chociaż na nią nie uczęszcza. Zaledwie 12 procent traktuje jako przejaw wstecznictwa. – Kapłan schodzi na drugi plan, ma się większą świadomość, że w kościele jesteśmy dla Chrystusa, zwróceni ku temu co najważniejsze – mówi o Mszy trydenckiej 28-letnia mieszkanka stolicy, wychowana w liturgii posoborowej. Także inni wypytywani wskazywali na większe poczucie sacrum podczas „starej” Mszy.
Wesprzyj nas już teraz!
Zaledwie 7 procent odpowiadających na ankietę uważa Kościół za „szpital polowy”, czyli przede wszystkim miejsce, w którym przygarniani są wszyscy „zranieni” ludzie, bez względu na to, czy nawracają się, czy pozostają w grzechu.
Za to 59 procent młodych Francuzów chciałoby aby Kościół wskazywał im jasną drogę pośród życiowych niepewności i chaosu.
„Francuscy uczestnicy ŚDM stają się coraz bardziej konserwatywni, przy czym konserwatyzm nie oznacza już postawy zachowawczej, lecz kontestację względem otaczającego ich świata. Od Kościoła nie oczekują wielkich zmian. Odpowiedzialnością za skandale seksualne nie obarczają instytucji, lecz perwersyjne jednostki, które oszukały wspólnotę wiernych i sprzeniewierzyły się swemu powołaniu (35 proc.). Dla 33 proc. kobiety cieszą się już należytym uznaniem w Kościele, dla kolejnych 31 proc. mogłyby mieć w nim większą rolę, ale bez dopuszczania ich do kapłaństwa czy diakonatu” – omawia wyniki ankiety Krzysztof Bronk na łamach Vatican News.
Trzech na czerech spośród wybierających się na ŚDM stawia się w kościele raz w tygodniu. Co czwarty – nawet kilka razy.
Źródła: Vatican News, PCh24.pl
RoM