Jak wskazuje „The Economist”, republikańscy i konserwatywni Amerykanie budują własną wersję wolnej od lewicowo-liberalnej propagandy gospodarki. Alternatywy dla wielkich korporacji obejmują już wysokie technologie, rynek nieruchomości, branżę spożywczą a nawet pośrednictwo pracy.
Brytyjski tygodnik podkreśla, że konserwatyści mogą teraz zamienić Google’a na wyszukiwarkę Tusk, a np. YouTube na platformę Rumble. Firma Conservative Move pomaga klientom sprzedać nieruchomość w stanie zdominowanym przez Demokratów i kupić dom tam, gdzie władze stanowe kontrolują Republikanie. Z kolei platforma RedBalloon specjalizuje się w wyszukiwaniu dla konserwatystów pracy w prawicowych firmach, w których np. nie będzie nacisku na konieczność zaszczepienia się na koronawirusa; w pierwszym kwartale 2023 roku liczba jej klientów urosła o 90 proc. – opisuje „The Economist”.
W USA funkcjonuje również platforma handlowa PublicSq, gdzie znaleźć można około 40 tys. przedsiębiorstw, które chcą przyciągnąć klientów „patriotów” – tak aby konserwatyści kupowali u konserwatystów i nigdy nie musieli robić zakupów w lewicujących firmach.
Wesprzyj nas już teraz!
Alternatywny dla korporacyjnego mainstreamu rynek rozwija się bardzo prężnie. Sondaże dowodzą, że Amerykanie wysoko cenią marki, które odzwierciedlają preferowane przez nich wartości, i są skłonni zapłacić więcej za produkty takich firm.
Problemem dla nowego rynku może okazać się konieczna symbioza z giełdą i systemem dodruku pieniądza, który w znacznej mierze wyznaczają standardy ratingu ESG, preferującego zaangażowanie na rzecz lewicowo-liberalnej agendy, skrywanej pod hasłem „społecznej odpowiedzialności biznesu”. ESG (E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład Korporacyjny) to sposób oceniania przedsiębiorstw i wszelkich organizacji w oparciu o czynniki pozafinansowe odnoszące się do polityki środowiskowej, społecznej i ładu korporacyjnego w danej instytucji.
ESG ma stanowić narzędzie nacisku na „niepokornych” przedsiębiorców, poprzez znaczące ograniczenie możliwości inwestycyjnych. W 2021 r. Larry Fink, prezes największego funduszu inwestycyjnego świata Black Rock poinformował o konieczności „resetu kapitalizmu”. Powstały na jego gruzach tzw. kapitalizm interesariuszy, ma, oprócz kwestii ekonomicznych, jak nigdy w historii uwzględniać kwestie środowiskowe i społeczne takie jak walkę ze zmianami klimatu, wdrażanie celów Zrównoważonego Rozwoju, czy poparcie dla inkluzywności i równości, tożsame z promocją ruchu LGBT+.
Źródło: forsal.pl
PR