5 czerwca 2023

Czy „Humanae vite” Pawła VI przetrwa pontyfikat Franciszka? Zuppi i Paglia sugerują zmiany

(fot. Flickr/Cineca)

Czy Watykan zamierza wprowadzić zmiany w nauczaniu moralnym Kościoła? Takie pytania stawiają media po kongresie na temat encykliki Humanae vitae św. Pawła VI, który odbył się w Rzymie w drugiej połowie maja.

Kongres został zorganizowany przez Fundację Jerome Lejeune’a; swoje przesłania na spotkanie wysłali między innymi kardynałowie Luis Ladaria Ferrer z Dykasterii Nauki Wiary oraz Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. To właśnie wystąpienie kardynała Zuppiego wywołało spekulacje na temat możliwych zmian. W swoim liście przesłanym na kongres kardynał Zuppi wskazał bowiem, że Humanae vitae jest encykliką niezrozumianą; to niezrozumienie doprowadziło do tego, że wielu ludzi uznało nauczanie Kościoła na tematy moralne za nieistotne. Rozdźwięk między nauką a życiem wiernych stał się ogromny i nie można go przeoczyć; w związku z tym pojawiły się pomysły, związane z Synodem o Synodalności, by zadać pytanie, czy można dalej wyrażać nauczanie moralne Kościoła „w obecnych sformułowaniach”, a teolodzy debatują o nowych możliwościach otwarcia perspektyw; ta debata jest według Zuppiego godna pochwały.

Co więcej kilka dni po kongresie wywiadu na temat recepcji Humanae vitae udzielił watykańskim mediom abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Pierwsze pytanie dotyczyło jego oceny Humanae vitae po 55 latach od jej publikacji. Abp Vincenzo Paglia od razu odniósł się do kwestii zakazu antykoncepcji. – Doszliśmy mądrze do rozumienia, że należy dalej zastanawiać się nad Humanae vitae tak, by wypracować lepsze zrozumienie więzi między seksualnością, miłością małżeńską i prokreacją, więzi, które stały się wyraźniejsze dzięki podejściu personalistycznemu. Dlatego, jak wierzę, jest bardzo ważne, by kontynuować zarówno refleksję jak i szerokie dyskusje – powiedział. Następnie powołał się na wypowiedź papieża Franciszka z czerwca 2022 roku dotycząca antykoncepcji, zgodnie z którą zadaniem teologów jest badanie możliwych zmian i rozwoju, które nie może być realizowane z apriorycznym „nie”.

Wesprzyj nas już teraz!

Abp Vincenzo Paglia został następnie wprost zapytany o zakaz stosowania sztucznej antykoncepcji wyrażony w Humanae vitae. Stwierdził, że „zgadza się z każdym zarządzeniem” tej encykliki, ale dodał natychmiast, że należy ją „czytać w kontekście”. – W latach 60. pigułka uchodziła za całkowite zło. Dzisiaj mierzymy się z jeszcze większymi niebezpieczeństwami – stwierdził, wskazując na zagrożenia dla środowiska, wojny i wyścig zbrojeń. Wezwał następnie do tego, by połączyć Humanae vitae z Amoris laetitia.

Wcześniej Papieska Akademia Życia, której przewodniczy abp Paglia, proponowała pewną rewizję Humanae vitae, zgodnie z którą należałoby uznać, że «w pewnych sytuacjach» stosowanie antykoncepcji jest dopuszczalne, o ile tylko nie ma ona działania wczesnoporonnego. Innymi słowy, należałoby pozostawić tę kwestię w większej mierze indywidualnej decyzji małżonków zgodnie z nową rolą, jaką sumieniu przyznała adhortacja Amoris laetitia

Źródła: katholisch.de, Vaticannews.va/en

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram