Karolina Wigura i Jarosław Kuisz proponują na łamach New York Times”, by stopień pomocy jaką Polska otrzymuje od Stanów Zjednoczonych, uzależnić od przestrzegania tzw. standardów demokratycznych i „rządów prawa”. Autorzy „Kultury Liberalnej” wzywają do zastosowania wobec Polski podobnego mechanizmu, co Unia Europejska w przypadku Krajowego Planu Odbudowy.
„Poparcie Polski dla Ukrainy nie świadczy o tym, że teraz, po prawie dekadzie demokratycznego regresu, kraj dochodzi do tego, jak ważna jest demokracja. To, czego tak naprawdę broni rząd, to suwerenność i prawo do samostanowienia – zobowiązanie raczej egzystencjalne niż polityczne” – przekonują autorzy „Kultury Liberalnej”.
„Rząd kierowany od 2015 roku przez skrajnie prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość przejął kluczowe instytucje państwowe, takie jak media publiczne, ograniczył niezależność sądownictwa i wprowadził drakońskie przepisy dotyczące aborcji” – czytamy. W ocenie autorów, walka o trzecią kadencję powoduje, że PiS „nie pozostawia nic przypadkowi”, wykorzystując wszystkie polityczne chwyty, włącznie z próbą usuwania przeciwników politycznych pod pretekstem rosyjskich wpływów.
Wesprzyj nas już teraz!
Ale to nie wszystko. Zdaniem Wigury i Kuisza, sukces partii został zbudowany na „przyklęknięciu przed katolicką tożsamością kraju i jawnym nacjonalizmie”.
„Ale też wiele zawdzięcza umiejętnie rozegranym kampaniom zbiorowego strachu i demonizacji. Przez większą część ośmiu lat sprawowania urzędu przez partię głównymi celami byli imigranci, kobiety i mniejszości seksualne” – przekonują.
Zdaniem autorów, rząd Stanów Zjednoczonych mógłby wpłynąć na obecną politykę groźbą uzależnienia dostarczanej pomocy od przestrzegania „zasad państwa demokratycznego”. „Waszyngton mógłby uzależnić pomoc finansową – w ubiegłym roku Stany Zjednoczone zainwestowały w polską armię 288,6 mln dolarów – od przestrzegania standardów demokratycznych i rządów prawa” – sugerują.
Za przykład takiej polityki, Wigura i Kuisz podają działania Komisji Europejskiej ws. Krajowego Planu Odbudowy. Przyznają jednak, że podobne środki nie zadziałałyby od razu. „Wstrzymanie przez Unię Europejską funduszy na odbudowę po pandemii, w proteście przeciwko pogwałceniu przez rząd niezależności sądownictwa nie odwróciło tego trendu. Ale pokazało polskim nie-liberałom, że nie mogą po prostu robić wszystkiego, co im się podoba” – konkludują.
Źródło: nytimes.com
PR
Ambasada USA w Watykanie wywiesiła flagę LGBT+. Prowokację pierwszy raz uzupełniono o barwy „trans”
Mark Brzezinski: mamy wyjątkową możliwości zbudowania polsko-amerykańskiego braterstwa
Ambasador USA: Polska jest bezpieczna. To są historyczne chwile w relacjach amerykańsko-polskich