18 czerwca 2023

Eksperymenty „transpłciowe” sprzeczne z nauką Kościoła. Amerykańscy biskupi nie mają wątpliwości

(Fotograf: SANDRA SEBASTIANArchiwum: Reuters)

Amerykańscy biskupi zagłosowali za wprowadzeniem znaczących zmian w swoim dokumencie zawierającym wytyczne dla katolickich instytucji opieki zdrowotnej w kwestii „transpłciowych” eksperymentów paramedycznych oraz ich niezgodności z nauczaniem Kościoła na temat płciowości i godności osoby ludzkiej. Od 14 do 16 czerwca obradowali oni w Orlando na Florydzie.

Postanowiono, że Komitet ds. nauki wiary przy amerykańskim episkopacie rozpocznie proces aktualizacji części swoich dyrektyw etycznych i religijnych (ERD) dla katolickiej służby zdrowia, aby odzwierciedlić swoją marcową notę doktrynalną, w której podkreślono, że „katolicka służba zdrowia nie może wykonywać interwencji, zarówno chirurgicznych, jak i chemicznych, które mają na celu przekształcenie cech płciowych ludzkiego ciała w cechy płci przeciwnej lub uczestniczyć w opracowywaniu takich procedur”. Wspomniane wytyczne mają na celu ugruntowanie etycznych standardów postępowania opartych na nauczaniu Kościoła i zapewnienie autorytatywnych wskazówek dotyczących związanych z tym kwestii moralnych.

Przewodniczący Komisji Nauki Wiary biskup Daniel Flores z Brownsville w Teksasie zauważył, że część dotycząca relacji profesjonalista-pacjent, którą planuje się zaktualizować, nie była zmieniana od 1994 roku. – W tamtym czasie nie przewidywano, że konieczne może być uwzględnienie konkretnych wskazówek dotyczących radykalnych modyfikacji ludzkiego ciała, takich jak szeroko zalecane obecnie w praktyce leczenie osób cierpiących na dysforię płciową – powiedział bp Flores.

Wesprzyj nas już teraz!

Komisja doktrynalna planuje włączyć wytyczne do marcowej noty doktrynalnej „Wytyczne etyczne i moralne” (ERD) po szeroko zakrojonych konsultacjach z biskupami, teologami moralnymi, etykami medycznymi, lekarzami i innymi osobami zainteresowanymi w dziedzinie katolickiej opieki zdrowotnej – zapowiedział bp Flores. Po tych konsultacjach projekt zostanie „poddany przeglądowi, dyskusji i ostatecznie głosowaniu całego episkopatu” – zapewnił.

Wniosek o rewizję ERD został przyjęty jednogłośnie po dyskusji na sali, w której kilku biskupów zachęcało do jasności w tej kwestii, podejścia duszpasterskiego i potrzeby konsultacji z różnymi ekspertami w tej sprawie.

Marcowe oświadczenie, zatytułowane „Doctrinal Note on the Moral Limits to Technological Manipulation of the Human Body” („Nota doktrynalna na temat ograniczeń moralnych technologicznej manipulacji ludzkim ciałem”), podkreśliło, że „poszukiwanie rozwiązań problemów ludzkiego cierpienia musi być kontynuowane, ale powinno być ukierunkowane na rozwiązania, które naprawdę promują rozwój osoby ludzkiej w jej integralności cielesnej. W miarę opracowywania nowych metod leczenia, one również powinny być oceniane zgodnie ze zdrowymi zasadami moralnymi opartymi na dobru osoby ludzkiej jako podmiotu posiadającego własną integralność”.

Amerykańscy biskupi dyskutowali także na temat troski o osoby niepełnosprawne i planowanej aktualizacji instrukcji duszpasterskiej episkopatu w sprawie osób niepełnosprawnych.

Biskup Robert Barron z Winona-Rochester w stanie Minnesota, przewodniczący Komisji ds. Świeckich, Małżeństwa, Życia Rodzinnego i Młodzieży, powiedział zebranym, że w ciągu 45 lat, odkąd amerykańscy biskupi po raz pierwszy opublikowali swoją instrukcję duszpasterską dotyczącą osób niepełnosprawnych, jej owoce były widoczne w rodzinach widzących, że „Kościół troszczy się o ich bliskich z niepełnosprawnościami”, a osoby niepełnosprawne są „inspirowane do szukania przystosowania w swoich parafiach”. Wskazał, że potrzebna jest nowa instrukcja, aby „zająć się kwestiami niepełnosprawności w Kościele XXI wieku”.

Aktualizacje, do których zachęcał bp Barron, obejmowały nacisk na powołanie osób niepełnosprawnych, duchowe tematy nadziei i radości w obliczu załamania i cierpienia, aby pomóc usunąć stygmaty oraz aktualny język niepełnosprawności, zamiast używania przestarzałych i pejoratywnych określeń. Dodał, że dokument może zostać zaktualizowany o szersze rozumienie niepełnosprawności, wykraczające poza niepełnosprawność fizyczną i intelektualną, obejmujące również choroby psychiczne.

Biskup John Folda z Fargo w Północnej Dakocie zwrócił uwagę na potrzebę zajęcia się rosnącą i niepokojącą powszechnością wspomaganego samobójstwa i eutanazji „bawiąc się osobami niepełnosprawnymi” z „coraz większą presją na te praktyki”. Kardynał Sean O’Malley z Bostonu wskazał, że wraz ze społecznością osób niepełnosprawnych „kluczowe jest przekonanie ludzi w kulturze świeckiej o tym, jak wielkim złem jest samobójstwo wspomagane przez lekarza”.

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram