Katolickie diecezje Niemiec zamierzają w przyszłości wzajemnie się wspierać w przypadku trudnych sytuacji finansowych. W tym celu zostanie utworzony ogólnokrajowy system zabezpieczeń, do którego będą wpłacać wszystkie archidiecezje i diecezje, poinformowała Konferencja Episkopatu Niemiec w Bonn.
Wspólna pula mogłaby następnie zostać wykorzystana do zabezpieczenia pożyczek zaciągniętych przez diecezję w banku, na przykład w przypadku zagrożenia niewypłacalnością diecezji w trakcie działań restrukturyzacyjnych. System zabezpieczeń ma wejść w życie na początku 2024 roku.
Ponadto diecezje chcą promować wymianę personelu i administracji między sobą w systemie partnerskim. Zgodnie z uchwałą, na podobnej zasadzie mogą podejmować świadczenie usług oraz kontrole. Ponadto postanowiono, że do 2030 roku będzie kontynuowany wkład strukturalny na wsparcie finansowe przynajmniej wschodnich diecezji Magdeburga i Görlitz.
Wesprzyj nas już teraz!
Utworzenie systemu zabezpieczenia nastąpiło w efekcie jednogłośnej decyzji zgromadzenia ogólnego Związku Diecezji Niemiec (VDD) z 20 czerwca. Jego wdrożenie muszą zatwierdzić stosowne gremia w poszczególnych diecezjach.
Kościół katolicki w Niemczech jest finansowany przede wszystkich z podatku kościelnego. Danina pobierana jest od każdego wiernego, jeżeli jest zarejestrowany jako ochrzczony. W ubiegłym roku struktury niemieckiego Kościoła opuściło ponad pół miliona osób – więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Całkowita liczba członków Kościoła katolickiego w Niemczech wynosi obecnie około 20,9 miliona. To mniej niż jedna czwarta populacji.
Źródło: KAI / misyjne.pl / dw.com
PR
Niemcy: w zeszłym roku odeszło z Kościoła 220 tys. katolików