Jeszcze w obecnym roku mają odbyć się wybory parlamentarne w Holandii po ustąpieniu koalicyjnego rządu Marka Ruttego. Gabinet wychowanka Klausa Schwaba z WEF znalazł się pod ostrzem wielostronnej krytyki z różnych powodów, ale nie bez znaczenia był zamiar likwidacji znacznej części gospodarstw rolnych ze względu na utopijny program „ratowania klimatu”.
Oficjalnie powodem dymisji złożonej przez polityka Ruttego w sobotę na ręce króla był krajowy spór o imigrację do 18-milionowych Niderlandów. Jednak wiele kontrowersji budzą też kwestie budownictwa mieszkaniowego i rolnictwa – wskazuje portal Monetarna.pl.
Wesprzyj nas już teraz!
Do wyborów dojdzie prawdopodobnie jeszcze w obecnym roku.
– Jesteśmy partią, która może zapewnić większość, aby znacznie ograniczyć przepływ osób ubiegających się o azyl – zadeklarował lider prawicowej Partii Wolności Geert Wilders.
Ugrupowania lewicowe natomiast z jednej strony wytykają związanemu ze Światowym Forum Ekonomicznym Ruttemu nie dosyć gorliwą politykę klimatyczną, zaś z drugiej martwią się o rolnictwo gnębione unijnymi planami drastycznej redukcji.
„Rutte przez wiele miesięcy negocjował pakiet środków mających na celu ograniczenie napływu nowych migrantów do prawie 18-milionowego kraju. Podobno propozycje obejmowały utworzenie dwóch klas azylu – tymczasowej dla osób uciekających przed konfliktami i stałej dla osób próbujących uciec przed prześladowaniami – oraz zmniejszenie liczby członków rodzin, którzy mogą dołączyć do osób ubiegających się o azyl w Holandii. Pomysłowi blokowania członków rodziny zdecydowanie sprzeciwiała się mniejszość koalicyjna partia ChristenUnie” – wylicza portal Fox59.com.
Jak podkreśla Monetarna.pl, największe media starają się nie akcentować faktu, że w ostatnich wielu miesiącach rząd zmagał się z gwałtownymi protestami rolników sprzeciwiających się drastycznej redukcji ich branży pod hasłami walki ze zmianami klimatycznymi. Demonstracje szły w parze ze wzrostem popularności Rolniczego Ruchu Obywatelskiego, który odniósł znaczący sukces w wyborach regionalnych i senackich.
Rząd Ruttego dążył do likwidacji 30 procent gospodarstw hodowlanych z powodu paradygmatu redukcji emisji azotu. Chce przymusowo wywłaszczać rolników niechętnych do rezygnacji z dotychczasowej działalności. Pozyskane nieruchomości przynajmniej w części miałyby zostać przekazane na rzecz…. imigrantów.
Wszystko dzieje się w kraju, który pod względem wartości eksportu rolniczego zajmuje drugie miejsce w świecie – po Stanach Zjednoczonych.
Źródło: Monetarna.pl
RoM