Rozwój sztucznej inteligencji wzbudza silne emocje opinii publicznej w związku z szeregiem niebezpieczeństw mogących wiązać się z dalszą automatyzacją wielu dziedzin życia społeczeństw. Dotychczas największe sukcesy w jej rozwijaniu ma Google Billa Gatesa, znanego z kontrowersyjnej działalności oraz Open AI – twórca zideologizowanego „Chata GPT”. Zdaniem Elona Muska oprogramowania tych firm stanowią zagrożenie dla dobrobytu społeczeństw. Amerykański miliarder zapowiedział, że stworzy dla nich kontrpropozycję.
„Nadrzędnym celem xAI jest zbudowanie sztucznej inteligencji, pomocnej do zrozumienia wszechświata” – wyjaśniał w swoich mediach społecznościowych właściciel przedsiębiorstwa, jakie ma stworzyć konkurencyjne alternatywy wobec gigantów z Doliny Krzemowej.
Jak deklarował Musk jego przedsięwzięcie ma brać pod uwagę zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji i unikać rozwijania technologii, które mogłyby je urzeczywistnić. Właściciel Tesli przekonywał, że najbezpieczniejszym sposobem na zbudowanie sztucznej inteligencji jest zbudowanie takiej, która „jest tak ciekawa, jak to tylko możliwe i szuka prawdy”. Byłaby ona zatem przeciwieństwem Chata GPT – generatora tekstu, którego twórcy wyposażyli w zestaw politycznej poprawności.
Wesprzyj nas już teraz!
Właściciel Twittera nie ukrywa jednocześnie, że jego zamiarem jest konkurowanie z liderami sztucznej inteligencji, takimi jak OpenAI i Google. Musk ogłosił utworzenie xAI w środę po tym, jak oskarżył między innymi OpenAI i Google o rozwijanie technologii bez uwzględnienia ryzyka dla ludzi.
Kilka miesięcy temu założyciel Tesli podpisał apel, aby badania nad najbardziej zaawansowanymi systemami sztucznej inteligencji zostały wstrzymane na sześć miesięcy ze względów bezpieczeństwa. Wezwanie rozpoczyna się ostrzeżeniem o „inteligencji współzawodniczącej z ludźmi” i o zagrożeniach, jakie AI może stwarzać dla społeczeństwa.
To nie pierwszy raz, gdy Elon Musk idzie wspak najpoważniejszym graczom. Przedsiębiorca wywołał niemal kryzys polityczny wykupieniem Twitter i przywróceniem na tym komunikatorze prawa do swobodnego wyrażania opinii po usunięciu cenzorskich praktyk.
(PAP)/ oprac. FA
Zapytaliśmy ChatGPT o tematy kościelne i moralne. Jego odpowiedzi? Szokujące…